۱۲۳ مدرسه در استان قزوین نمازخانه ندارد


۱۲۳ مدرسه در استان قزوین نمازخانه ندارد

قزوین- معاون پرورشی آموزش و پرورش استان قزوین گفت: در ۳۲۶ واحد آموزشی استان نماز جماعت توسط روحانیون اقامه می شود و ۱۲۳ مدرسه نیز نمازخانه ندارد که باید این کمبود برطرف شود.

به گزارش گروه خبری واژه نیوز، حجت الاسلام علی انصاری در این جلسه گفت: یکی از بندهای سند تحول بنیادین توجه به برپایی نماز و توسعه فرهنگ قرآنی است و معلمان نیز برای پیاده شدن مفاد سند در این عرصه جدی هستند.

وی بیان کرد: باید مدارس به مکان های مناسب و زیبایی برای نمازخوانی نوجوانان مزین شود و در این مسیر از همه ظرفیت ها بهره بگیریم.

انصاری تصریح کرد: در پژوهشی که در آموزش و پرورش انجام شده و در پرسشنامه های توزیع شده بین دانش آموزان مشخص شد عوامل مختلفی در تشویق و جذب دانش آموزان به نماز موثر است که فضای فیزیکی، رفتار مذهبی والدین و معلمان، نحوه برپایی، نوع تشویق و انتخاب روحانی در این موضوع بسیار موثر بوده به طوری که ۴۶ درصد گفته اند رفتار والدین در توجه آنها به نماز نقش داشته است.

وی اضافه کرد: نحوه برپایی نماز در مدارس، توانمندی مدیران و خانواده ها، استفاده از تشکل های دانش اموزی، ترویج و تقویت فرهنگ اقامه نماز از دیگر نسائلی است که می تواند به گرایش جوانان به نماز موثر باشد.

انصاری تصریح کرد: در سند تحول آمده که تربیت یک کار تدریجی و یکپارچه است که باید با کمک خانواده، مدرسه، اجتماع، رسانه به صورت یکپارچه و متمرکز محقق شود و اگر هر کدام نگاه دیگری به نماز داشته باشند به هدف نمی رسیم.

وی اظهارداشت: باید از صاحب نظران در تبیین فرهنگ نماز استفاده و به شبهات دانش آموز بدرستی باید پاسخ داده شود تا کارها به نتیجه برسد.

۱۲۳ مدرسه نمازخانه ندارد/ در همه مدارس نماز اقامه می شود

معاون پرورشی آموزش و پرورش استان قزوین یادآورشد: در حال حاضر در ۲۴۰۰ واحد آموزشی استان توجه به نماز سرلوحه برنامه هاست و در ۳۲۶ مدرسه نماز جماعت توسط روحانیون اقامه می شود.

وی اضافه کرد: ۹۷ درصد مدارس نماز جماعت دارند اما روحانی کم داریم و تامین هزینه ایاب و ذهاب روحانی از دغدغه های جدی است.

انصاری اظهارداشت: نداشتن آب گرم در برخی مدارس موجب شده دانش آموزان استقبال خوبی در اقامه نماز جماعت نداشته باشند و ترجیح دهند آن را در منزل اقامه کنند و نبود تجهیزات مناسب در نمازخانه ها نیز از دیگر علتهای بی توجهی به نماز جماعت در مدارس است.

معاون پرورشی آموزش و پرورش استان قزوین تصریح کرد: باید تجهیزات نمازخانه ها به روز شود و در صورت ما حضور مبلغان خوش ذوق و تاثیرگذار در مدارس می توان به رونق بیشتر اقامه نماز امیدوار شد.

وی بیان کرد: طرح روشنا در مدارس استعدادهای درخشان داریم که به علت نبود روحانی با مشکلاتی مواجه شده است.

انصاری خواستار تشکیل کارگروه ویژه برای بررسی اقامه ئنماز مدارس و هماهنگی بیشتری برای ترویج این فریضه در استان قزوین شد.

کد خبر ۴۷۶۷۳۶۵

Related posts

Leave a Comment