قصور آموزش و پرورش در آتش سوزی مدرسه زاهدان محرز شد


قصور آموزش و پرورش در آتش سوزی مدرسه زاهدان محرز شد

طبق گزارش کمیسیون آموزش مجلس، قصور آموزش و پرورش در حادثه آتش سوزی مدرسه دخترانه زاهدان واضح است.

به گزارش گروه خبری واژه نیوز، میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در جلسه علنی عصر امروز مجلس شورای اسلامی گزارش این کمیسیون درباره حادثه آتش سوزی مدرسه دخترانه «اسوه حسنه» زاهدان را قرائت کرد.

در این گزارش آمده است که کمیسیون آموزش تحقیقات و فناوری بلافاصله پس از این رخداد موضوع را فورا در دستور کار خود قرار داد و با اعزام تیمی از اعضای کمیسیون به زاهدان در تاریخ ۳۰ آذر ۹۷، تشکیل جلسه با حضور معاونان و مدیران وزارت آموزش و پرورش در محل کمیسیون و دعوت از وزیر آموزش و پرورش به بررسی همه جانبه موضوع پرداخت.

بر اساس اطلاعات به دست آمده، ساختمان این مدرسه یک طبقه و فاقد سیستم حرارتی استاندارد بوده است و برای گرمایش کلاس از بخاری غیراستاندارد و نفت سوز استفاده شده است. کف اتاق ها با موکت پوشیده شده و به دلیل وجود اشیای قابل احتراق و پخش شدن نفت، آتش به سرعت به کلیه نقاط ساختمان سرایت کرده است.

پس از وقوع این حادثه مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو زاهدان ضمن پذیرش مسئولیت و عذرخواهی از سمت خود استعفا داده است و مدیر مدرسه و معلم پایه اول با دستور دادستان استان، بازداشت شده اند.

وزیر آموزش و پرورش اظهارکرده است که برای ۱۲ نفر از مسئولان آموزش و پرورش که در این حادثه مقصر بوده اند، حکم آماده به خدمت صادر شده است تا هیئت های تخلفات اداری، رأی خود را صادر کنند.

در جمع بندی این گزارش آمده است که مستند به قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی، این گونه مدارس تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش تأسیس می شوند و فعالیت می کنند و مطابق ماده ۴ همین قانون، شورای سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت مرکزی به ریاست وزیر آموزش و پرورش تشکیل و تعیین می گردد.

تقصیر و قصور مجموعه آموزش و پرورش در این حادثه واضح است.

مدرسه مذکور به هیچ وجه اجازه فعالیت نداشته است و اهمال در بازرسی و نظارت بر موسسه فوق، منجر به بروز این حادثه شده است و مسئولان ذیربط در مجموعه ستادی و استانی وزارت آموزش و پرورش مسئولیت این حادثه را برعهده دارد.

همچنین لازم است وزارت آموزش و پرورش با ارائه گزارش اقدامات انجام شده در سال های گذشته در خصوص ایمن سازی مدارس، موانع و اختلالات موجود را شناسایی و اعلام کند تا در مسیر تقنین و نظارت در حوزه مجلس شورای اسلامی، این موانع مرتفع شوند.

پس از قرائت گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در مورد حادثه آتش‌سوزی مدرسه دخترانه اسوه حسنه در زاهدان، چند تن از نمایندگان مطالب خود را در صحن علنی مجلس مطرح کردند.

نادر قاضی‌پور در این باره گفت: آموزش در مدارس ما رایگان نیست درحالی‌که طبق قانون باید امکان آموزش رایگان در اختیار دانش‌آموزان قرار گیرد.

وی افزود: متأسفانه بسیاری از مسئولان، حادثه شین‌آباد را فراموش کرده‌اند که اگر آن واقعه را در نظر داشتند، حادثه آتش‌سوزی در مدرسه زاهدان رخ نمی‌داد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی افزود: جای تأسف دارد که برخی از مدارس ما حتی کپسول آتش‌نشانی هم برای اطفای حریق ندارند و سؤال ما این است که بودجه‌ای که مجلس برای این مسئله داده، به کجا رفته است؟

دلخوش: نظارت بر مدارس غیردولتی ضعیف است

کاظم دلخوش نیز در این باره اظهار داشت: درخواست بنده از دستگاه‌های اجرایی مجلس و دولت این است که بر کیفیت مدارس نظارت بیشتری داشته باشند و حوادث گذشته همچون حادثه آتش‌سوزی در شین‌آباد و زاهدان را از یاد نبرند.

وی گفت: بحث ما این است که باید به امنیت مردم توجه اصلی شود اما متأسفانه این مسئله مورد توجه قرار نمی‌گیرد و نظارت بر مدارس غیردولتی به شدت ضعیف است.

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: وزارت آموزش و پرورش باید به عنوان متولی به این مسئله ورود کند، همچنین برای بهبود وضعیت مدارس و تجهیزات آنها، اقدامات اساسی را انجام دهد.

شهریاری: انتقاد از عملکرد دولت به علت عدم گازکشی زاهدان

همچنین حسینعلی شهریاری درباره مسئله مذکور، گفت: به همت دولت بی‌تدبیر و ناامید، خانه‌های زاهدان هم گازکشی نشده و ما نمی‌توانیم با این وجود انتظار داشته باشیم که مدارس این استان گازکشی شود.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد از بخش‌های استان سیستان و بلوچستان گازکشی نشده است، تأکید کرد: متأسفانه مدارس دولتی استان هم رها شده‌اند و مشکلات عدیده‌ای دارند.

امینی‌فرد: ۳۰ درصد مدارس سیستان و بلوچستان ناامن هستند

محمدنعیم امینی‌فرد هم در ادامه جلسه گفت: ناعدالتی آموزشی در استان سیستان و بلوچستان فراگیر شده و شاخص‌های آموزشی استان، تبعیض مضاعفی با یکدیگر دارند.

وی بیان کرد: ۳۰ درصد مدارس استان سیستان و بلوچستان کاملاً ناامن هستند و وضعیت آموزش و پرورش و فضای آموزشی استان هم مناسب نیست.

حاجی‌دلیگانی: وزارت نفت سیستان و بلوچستان را گازکشی کند

همچنین حسینعلی حاجی‌دلیگانی درباره گزارش حادثه آتش‌سوزی مدرسه دخترانه زاهدان، گفت: ما باید زمینه‌های به وجود آمدن حوادث را مورد بررسی قرار دهیم.

وی ادامه داد: استان سیستان و بلوچستان هنوز گازکشی نشده درحالی‌که ما گاز اضافی داریم و باید وزارت نفت این محرومیت را از بین ببرد.

این نماینده مجلس با اشاره به ساختمان‌های نامناسب مدارس غیرانتفاعی این استان گفت: دولت باید زمینه‌های مناسب و دولتی را برای این امر در نظر گیرد.

کاتب: در اعطای مجوز به مدارس غیردولتی دقت شود

غلامرضا کاتب درباره موضوع مطروحه، گفت: کمیسیون‌های مجلس باید درباره این موضوع نظارت اصلی خود را انجام دهند و دولت و نهادهای نظارتی هم باید نظارت کافی داشته باشند تا دیگر شاهد وقوع چنین حوادث ناگواری نباشیم.

وی افزود: استان سیستان و بلوچستان از نظر بُعد امکانات آموزشی در تنگنا است و باید این مسائل حل و فصل شود.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ۱۱ ماه از این حادثه می‌گذرد، از قوه قضائیه و وزارت آموزش و پرورش درخواست می‌کنیم که با متخلفان این حادثه برخورد کنند. همچنین در اعطای مجوز به مدارس غیردولتی باید دقت شود.

کد خبر ۴۷۶۸۲۳۳

Related posts

Leave a Comment