المپیادهای اقتصاد، مدیریت،حقوق وصنایع دستی به جمع المپیادها پیوست


المپیادهای اقتصاد، مدیریت،حقوق وصنایع دستی به جمع المپیادها پیوست

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان خبر از اضافه شدن المپیادهای اقتصاد و مدریت و حقوق و صنایع دستی به شمار المپیادهای کشور در سال تحصیلی جدید داد.

فاطمه مهاجرانی رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان ٍ، درباره سال تحصیلی جدید و شمار المپیادهای علمی کشور با اعلام این خبر که المپیادهای اقتصاد، مدیریت، حقوق و صنایع دستی امسال برای نخستین بار برگزار می شود، گفت: المپیادهای ادبی، ریاضی، فیزیک، زیست شناسی، نجوم، اختر شناسی و کامپیوتر هر سال برگزار می شود که امسال نیز این المپیادها را برگزار می کنیم. المپیاد سلول های بنیادین پنجمین سال خود را طی کرد و امسال نیز برگزار خواهد شد. علاوه بر این المپیاد نانو را با همکاری باشگاه دانش پژوهان جوان برگزار خواهیم کرد.

وی ادامه داد: جدیدترین المپیادی که به جمع این خانواده پیوسته است، المپیاد جغرافیا بود که سال گذشته نخستین دوره اش برگزار شد و امسال برای سال دوم برگزار می شود اما ما مشاهده کردیم که در حوزه علوم ریاضی و تجربی المپیادهای متعددی داریم اما بچه های علوم انسانی تنها یک المپیاد ادبی را دارند. برای همین المپیادهای اقتصاد، مدریت و حقوق را برای آنها طراحی کردیم. 

مهاجرانی درباره چرایی برگزاری المپیاد صنایع دستی اظهار کرد: المپیاد صنایع دستی موضوعی هویت ساز است و در حوزه فناوری های نرم برگزار می شود که باعث می شود دانش آموزان از مسیر آن زندگی را بهتر بشناسند. این المپیاد را با کمک وزارت گردشگری و صنایع دستی برگزار می کنیم و دانش آموزان رشته هنر و سایر دانش آموزان می توانند در آن شرکت کنند. 

وی اظهار کرد: ما دو المپیاد را به دنیا معرفی کرده ایم. یکی المپیاد نانو و دیگری المپیاد سلول های بنیادین که درباره چونگی اجرای بین المللی آن در حال برنامه ریزی و رایزنی هستیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا پیش بینی می کنید از المپیادهای جدید استقبال بشود، بیان کرد: سال قبل استقبال از المپیاد جغرافیا بی نظیر بود. ما برای سال اول در دفترچه این المپیاد اعلام کردیم که هنوز امتیاز نخبگانی به برگزیدگان آن تعلق نمی گیرد اما بیش از هزار نفر در آن شرکت کردند. معتقد هستیم با توجه به ظرفیت بالای نیروی انسانی و سهمی که ایران در حوزه علم باید داشته باشد در زمینه اقتصاد و مدیریت و حقوق هم شاهد استقبال بسیاری باشیم. 

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان گفت: در دیدار اخیر رهبری با نخبگان ایشان تذکر دادند که باید در حوزه علوم انسانی تلاش بیشتری صورت بگیرد و خدا رو شکر که ما از قبل کار را آغاز کرده بودیم.

وی در پاسخ به این پرسش که برگزاری این المپیادها چه تاثیری در گسترش علم در کشور خصوصا در حوزه علوم پایه و علاقمندی دانش آموزان به ادامه تحصیل در این رشته ها دارد، بیان کرد: در اینکه المپیادها در گسترش علوم پایه و افزایش کیفیت آموزشی ما تاثیر مشخصی دارد شکی نیست. اما این نکته که شمار کثیری از بچه های المپیادی به سمت رشته های مهندسی می روند برای ما سیاستگذاران المپیاد هم جذاب نیست اما به خاطر اینکه این دانش آموزان می توانند دو رشته در دانشگاه بخوانند، عموما بعد از گرفتن کارشناسی در یک رشته مهندسی باز می گردند و یک رشته علوم پایه را می خوانند. یا حتی در مقطع فوق لیسانی در یک رشته علوم پایه تحصیل می کنند که همان رشته هایی است که در آن درخشان هستند. 

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که با رشد المپیادهای علوم انسانی می توان امیدوار بود دانش آموزان برخی استان های کشور که سهمی در المپیادها ندارند چون زیرساخت ها برایشان مهیا نیست، سهمی به آنها تعلق بگیرد، بیان کرد: اتفاقا سال گذشته در رشته زیست شناسی که بسیار مبتنی بر کار آزمایشگاهی است شاهد بودیم که بیشتر شهرستانی ها شرکت کرده بودند. اما اذعام داریم که سهم تهرانی ها در المپیادها رو به گسترش است و این اتفاق مبارکی نیست. ما دوست نداریم تهران ۸۰ درصد کشور باشد. در المپیاد تعدادی از والدین هزینه می کنند برای فرزندانشان که رقم هنگفتی است و بچه های شهرستانی و کم بضاعت این توان مالی را ندارند و داریم تلاش می کنیم با تمهیداتی جلوی طبقاتی شدن المپیاد را بگیریم. المپیاد رویدادی است که سال به سال جنسش فرق می کند. 

کد خبر ۴۷۴۳۷۰۵

Related posts

Leave a Comment