نیاز دانش‌آموزان به ۱۵۰ میلیون دفتر مشق/ دفاتر مشق دولتی تنها ۱۰ درصد نیاز بازار

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، به دنبال نابسامانی‌های یکسال گذشته در بازار کاغذ و همزمان با نزدیک شدن به فصل بازگشایی مدارس، یکی از دغدغه‌های دانش‌آموزان، تامین دفاتر مشق است؛ موضوعی که باعث شده تا قیمت دفترهای مورد نیاز دانش‌آموزان به شدت افزایش یابد و انتقادات بسیاری را به دنبال داشته باشد.

در این میان، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت در خبری اعلام کرده است که حدود ۱۵ میلیون دفترچه دانش‌آموزی با ارز ۴۲۰۰ تومانی تولید شده و آماده عرضه در شبکه‌های منتخب است.

اما جلیل غفاری رئیس اتحادیه صحافان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در واکنش به اعلام خبر تهیه ۱۵ میلیون دفتر دانش‌آموزی دولتی می‌گوید: در حال حاضر در کشور حدود ۱۴ میلیون دانش آموز وجود دارد و با در نظر گرفتن نیاز هر دانش‌آموز به حدود ۱۰ دفتر مشق برای یکسال تحصیلی، بین ۱۴۰ تا ۱۵۰ میلیون دفتر مشق در کشور نیاز است.

رئیس اتحادیه صحافان اضافه کرد: تاکنون خبر رسمی مبنی بر تولید ۱۵ میلیون دفتر مشق با ارز دولتی به ما نرسیده ولی این ۱۵ میلیون دفتر مشق، رقم قابل توجهی در مقابل ۱۴۰ میلیون دفتر مشق مورد نیاز دانش‌آموزان کشور نیست؛ لذا به نظر می‌رسد با توجه به پایین‌تر بودن قدرت خرید در روستاها و شهرستان‌های کوچک، این دفاتر مشق در این مناطق توزیع شود. 

به گفته غفاری گرچه در حال حاضر هیچ مشکلی در تامین دفاتر مشق وجود ندارد ولی با توجه به اینکه تاکنون حتی معادل یک دلار هم کاغذ دولتی به اعضای این اتحادیه به منظور تولید دفاتر مشق داده نشده، مشکل اصلی، گرانی دفاتر مشق در بازار است.

او می‌گوید: هم اکنون همکاران ما کاغذ مورد نیاز تولید دفاتر مشق را با قیمت حدود ۵۰۰ هزار تومان برای هر بند کاغذ از بازار آزاد تهیه کرده‌اند و با توجه به قیمت آزاد کاغذ، هر دفتر مشق ۴۰ برگ حدود ۲۵۰۰ تا ۲۶۰۰ تومان توسط تولید کنندگان در بازار عرضه شود و پس از آن با در نظر گرفتن سود توزیع کنندگان در بازار و همچنین سود عرضه کنندگان دفاتر و لوازم التحریر در واحدهای صنفی شهرستان‌ها، قیمت تمام شده برای مصرف‌کننده حدود ۴۰۰۰ تومان باشد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

Related posts

Leave a Comment