افزایش ۱۰ درصدی بودجه دوهزار میلیاردی رتبه‌بندی در توافق با نوبخت

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سید جواد حسینی در نشست شورای معاونان وزارت آموزش و پرورش ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان باهنر و رجایی و تبریک فرا رسیدن هفته دولت، اظهارکرد: هفته دولت به نام دو معلم دولتمرد نامگذاری شده است که این موضوع خجستگی برای آموزش و پرورش دارد.

وی افزود: درآغاز هفته دولت دیداری با مقام معظم رهبری داشتیم که بسیار ارزشمند بود و ایشان بر دو موضوع اقتصاد و فرهنگ تاکید ویژه‌ای داشتند.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: فصل بودجه مهم ترین فصل سال برای آموزش‌و‌پرورش از نظر اختصاص بودجه محسوب می‌شود و اگر در این زمان تحرک و فعالیت درستی داشته باشیم به ارتقا کیفیت کمک کرده‌ایم.

در ۹۰ درصد مناطق سند تحول اجرایی شده است

حسینی افزود: در۹۰ درصد مناطق، برنامه‌های مدارس بر اساس سند تحول بنیادین اجرایی و۶۷۰ برنامه تولیدی از سند تحول بنیادین بومی‌سازی شده است که در قالب تجویزی و نیمه تجویزی به مدارس ارسال خواهد شد.

وی با بیان اینکه در ارسال برنامه‌ها مدارس را دچار قید و بند نکنیم تا مدارس نوآور نیز در اجرای برنامه‌ها نقش داشته باشند، گفت: در تدوین برنامه‌ها تلاش شده است تا نقش مدارس هم در نظر گرفته شود و به همین علت  برنامه‌ها؛ نوآورانه، تلفیقی و اجرایی است.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه هفته‌هایی همچون هفته دولت، دفاع مقدس و …در تقویم سالانه کشور مناسبت‌گذاری شده است، اظهار کرد: باید مناسبت‌ها گرامی داشته شود و هم از این فرصت استفاده شود تا بر اهداف و توضیح عملکرد خودمان تمرکز داشته باشیم.

حسینی تصریح کرد: دشمنان نظام جمهوری اسلامی به دنبال کاهش رضایت‌مندی، ناکارآمدی نظام و رشد ناامیدی در بین مردم هستند و باید این سه موضوع را در فعالیت‌هایمان مورد تأکید و بررسی قرار دهیم.

وی با بیان اینکه در این مسیر دو مفهوم سرمایه اجتماعی و سلامت اجتماعی به وجود می‌آید، اضافه کرد: سرمایه اجتماعی با پنج شاخص افزایش در ارتباطات، اعتماد، تشکیلات، تسهیلات و اطلاعات رخ می‌دهد و اگر در سازمانی این پنج شاخص محقق شود، سرمایه اجتماعی افزایش پیدا خواهد کرد.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: در هفته دولت با مخاطبان آموزش و پرورش افزایش ارتباط داشته باشیم و در اطلاع‌رسانی و ارتباط‌گیری مخاطبان و ذی‌نفعان تسهیل ایجاد کنیم.

افتتاح ۱۰هزار کلاس درس، ۱۴۲سالن ورزشی تا ابتدای مهرماه

حسینی  با بیان اینکه سلامت اجتماعی با پنج شاخص پذیرش اجتماعی، مشارکت اجتماعی، شکوفایی اجتماعی، انطباق‌پذیری و انسجام اجتماعی امکان ‌پذیر است، اظهار کرد: شکوفایی اجتماعی زمانی ایجاد می‌شود که اکثر مردم جامعه احساس کنند رو به جلو حرکت می‌کنند و البته دشمنان می‌خواهند شکوفایی اجتماعی را از بین ببرند.

وی خاطرنشان کرد: در شاخص انطباق پذیری مردم باید بدانند که با همین قوانین موجود نیز می توانند مشکلات را حل کنند و در انسجام اجتماعی باید دقت داشته باشیم که امروز بیش از هر زمان دیگری انسجام ملی ضرورت دارد.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برنامه‌های پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش در هفته دولت، اظهارکرد: در هفته دولت افتتاح پروژه ها با حضور مخاطبان و ذی‌نفعان مانند معلمان، دانش‌آموزان و اولیا، دیدار با اقشار مختلف فرهنگیان همچون معلمان پزشک، معلمان ورزشکار، معلمان واقف، معلمان مهندس، معلمان قرآنی و برگزاری نشست‌ها و میزگردهای خبری، تورهای خبری بازدید از پروژه‌ها با حضور معلمان، اولیا و خبرنگاران، دیدار با خانواده شهدا و فرهنگیان و…از جمله اقدامات و فعالیت‌های وزارت آموزش و پرورش خواهد بود.

حسینی در ادامه خبر داد: در جلسه‌ای که با رئیس سازمان برنامه و بودجه داشتیم، موافقت شد تا به بودجه دوهزار میلیارد تومانی طرح رتبه‌بندی فرهنگیان ۱۰ درصد اضافه شود.

وی تاکید کرد: با رویکرد امید آفرینی در اقدامات و فعالیت‌ها، به مردم امید بدهیم و گفتمان تحقق پذیر را داشته باشیم.

 سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به پروژه‌های تکمیلی، تصریح کرد: از آغاز هفته دولت تا ابتدای مهر دو هزار پروژه در آموزش و پرورش به مساحت ۱میلیون و۳۵۰هزار متر مربع با اعتباری بالغ بر۳ هزار میلیارد تومان افتتاح خواهد شد که این پروژه ها شامل: ۱۰هزار کلاس درس، ۱۴۲سالن ورزشی، ۱۶پروژه استخر با ۱۰۰میلیارد اعتبار،۳۸۱ کلاس درس در کرمانشاه و ۱۴۰۰مدرسه آماده تحویل در مناطق سیل زده به ‌جز ۱۵۰مدرسه کاملاً تخریب ‌شده خواهد بود.

حسینی با اشاره به برنامه‌های سفرش به استان سیستان و بلوچستان، اظهار کرد: شورای راهبری و هماهنگی مناطق کم‌برخوردار تشکیل خواهد شد و آیین‌نامه آن در حال تدوین است.

وی در ادامه اضافه کرد: در این سفر ۱۰ شهر استان سیستان و بلوچستان را بازدید کردیم و در شورای اداری استان با بررسی سند جامع کیفی آموزش ‌و پرورش، بیان شد که استان به دویست مدرسه نیاز دارد و در همان جلسه خیرین تعهد کردند که دویست مدرسه را خواهند ساخت.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش افزود: با در نظر گرفتن مربعی که اضلاع آن سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس و وزارت آموزش‌وپرورش، استاندار، خیرین و استان‌های معین است، پروژه‌ها به ‌پیش خواهد رفت.

حسینی با بیان اینکه فاز دوم بیمارستان فرهنگیان سیستان و بلوچستان با ۶۷ تختخواب تأمین اعتبار شد، گفت: در این سفر تخریب مدارس خشتی-گلی استان در سراوان آغاز شد و تا آخر آبان ماه مدارس خشتی گلی در این استان کاملاً برچیده خواهد شد.

وی گفت: در این سفر کلنگ احداث چهل و نهمین مدرسه اتیسم در کشور و اولین مدرسه اتیسم در استان سیستان و بلوچستان به زمین زده شد.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اختتامیه جشنواره طرح جابر بن حیان که در استان گیلان برگزار شد، اظهار کرد: دانش‌آموزان در این جشنواره آثار دانشی و علمی خود را ارایه کردند و دانش‌آموزانی که اختراعاتی داشتند، به طور بسیار فنی و دقیق آثار خود را توضیح می‌دادند که این فعالیت‌ها  برای آموزش‌ و پرورش ارزشمند است.

حسینی با اشاره به طرح مدرسه پویا و مدرسه میزبان، اظهار کرد: گسترده‌تر کردن طرح حیاط پویا به مدرسه پویا بدون قیدوبند اجرایی شود لذا سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس باید در تجهیز و ساخت مدارس جدید ملاحظات این طرح‌ها را مدنظر قرار دهد.

وی در ادامه اضافه کرد: طرح مدرسه میزبان به شکل پایلوت در مدارسی که امکانات سخت‌افزاری و امکانات ورزشی دارند اجرایی شود.

برنامه درس ملی را از کپسولی فشرده و غیر بهره‌ورانه خارج کنیم

سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش با اشاره به اینکه از دانش‌آموزان برگزیده در تمام ساحت‌ها تقدیر و تجلیل صورت بگیرد، اظهار کرد: برنامه درس ملی را از کپسولی فشرده و غیر بهره‌ورانه خارج کنیم تا مجموعه فعالیت‌های ورزشی، فرهنگی و هنری به برنامه درس ملی پیوند داده شود.

حسینی با اشاره به اختتامیه جشنواره طرح جابربن حیان اظهار کرد: دانش‌آموزان در این جشنواره دارای آثار دانشی و علمی بودند و دانش‌آموزانی که اختراعاتی داشتند بسیار فنی و دقیق آثار خود را توضیح می‌دادند که این برای آموزش‌ و پرورش ارزشمند است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

Related posts

Leave a Comment