پدیده مدیریت سینه زنی وحرکت به سمت مدیریت بر سر زنی در وزارت تعاون و صندوق بازنشستگی کشوری

پدیده مدیریت سینه زنی وحرکت به سمت مدیریت بر سر زنی در وزارت تعاون و صندوق بازنشستگی کشوری

 

 

 

الف) تحلیل ونقد ساده از اظهارات اخیر آقای میعادصالحی مدیرعامل جوان صندوق بازنشستگی

 

در ابتدای امر چند سوال و تقاضای ساده و قابل توجه را از سوی بازنشستگان مطرح نموده است:
چرا تاکنون از بنگاههای زیان ده سخنی به میان نیامده است و در بدو ، ورود ایشان زیاندهی بنگاهها و صندوقهای مورد اشاره محرز گردیده است؟
مگر تا کنون صندوق بازنشستگی فاقدصورتحسابهای مالی شفاف بوده است؟
به کوچک نمودن دولت اشاره شده:
طرح کوچک نمودن دولت که بمنظورکاهش هزینه های دولت دراداره تشکیلات دیوانی زیرمجموعه خود مطرح گردیدکه متاسفانه به سلب ارائه خدمات دولتی و واگذاری هزینه های مترتب بر آن از طریق دفاتر پیشخوان، پلیس+۱۰ ،شرکتهای برون سپار ، تعویض پلاک خودرو و مواردی از این دست منجر و بر دوش مردم نهاده شد و به صورتی تغییر ماهیت یافت که به هیچ وجه مورد نظر ارائه دهندگان طرح مذکور نبود.
از این گذشته ضرورت ایجاب می کند ارتباط این موضوع به مشکلات فعلی صندوق واضح،صریح و کامل تبیین گردد.
به ساز و کارنحوه واگذاری بنگاههای موردنظر اشاره شده،آیا بازنشستگان به عنوان””صاحبان اصلی صندوق””از صلاحیت لازم و کافی در آگاهی کامل از شفاف سازی موضوع مورد اشاره چه در معرفی صندوقها و بنگاههای مورد اشاره و چه درنحوه واگذاری آنها برخوردارهستند؟
آیا بهتر نیست قبل ازپرداختن به این موضوعات معاونت مالی صندوق را موظف به تهیه گزارش کاملی از میزان بدهی دولت به صندوقهای بازنشستگی نموده و ضمن اطلاع رسانی وصول مطالبات بازنشستگان در اولویت و مورد پیگیری قرار گیرد؟
اظهار تاسف و شرمندگی ازمیانگین دریافتی بازنشستگان چه مشکلی را حل میکند و یا چه تاثیری در بهبود معیشت بازنشستگان خواهد داشت؟
بازنشستگان خواستار:
شفافیت::از میزان دریافتی ماهیانه ، پاداشها،مزایا و سایر درآمدهای اعضای هیئت مدیره،معاونین،مشاورین،مدیران صندوقها وشرکتهای وابسته و…در تهران وسایر استانها در سایت صندوق بازنشستگی و یا در یکی ازخبرگزاریهای رسمی
شفافیت::در میزان سرمایه فعلی صندوق و انتشار میزان سود شرکتهای تحت نظارت صندوق و وزارت رفاه بطور مستمر و ارائه صورتحسابهای مالی از طریق وب سایتهای مورد اشاره
شفافیت::در نحوه انتخاب اعضای هیئت مدیره صندوقها و شرکتهای وابسته و میزان مشارکت بازنشستگان در اجرای امور یاد شده
شفافیت::از علت عدم بکارگیری بازنشستگان واجد شرایط در اداره امور صندوقها و یافرزندان ایشان
شفافیت::از اقدامات انجام شده در جهت پیگیری اجرای کامل قانون مدیریت خدمات کشوری برابر مصوبه سال ۸۶
جناب مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری :
همانطور که مستحضر هستید ، یکی از نگاه ها و رویکرد برنامه های جناب شریعتمداری ایجاد شفافیت در حوزه صندوق بازنشستگی است ، از شما خواهشمندیم در زمینه ۱۰ بند زیرو موارد فوق که مدت زیادی است دغدغه و مشکلات بازنشستگان کشوری است شفاف سازی نمایید و دیدگاه ها و راهبردهای خود را بصورت شفاف اعلام نمایید:
۱- شفاف سازی در مورد درج فیش حقوقی و دیگر مزایای تمام پرسنل صندوق بازنشستگی کشوری و دیگر مزایا و بخصوص پاداشهای دریافتی معاونین فنی ، مشاورین و مدیران سازمانهای صندوق های بازنشستگی در استانها و درج در سایت صندوق بازنشستگی کشوری
۲- شفاف سازی میزان سرمایه و اندوخته نقدی و درآمدهای کلیه شرکتهای وابسته به صندوق های بازنشستگی کشوری بصورت ماهانه درسایت صندوق بازنشستگی ….
۳- شفاف سازی میزان سود حاصل از پرداخت وام های سالیانه ای که از ابتدا تاکنون به بازنشستگان پرداخت شده است! آیا وام ۵ میلیون تومانی مطابقت با سود حاصل از سالهای گذشته تا کنون دارد یا خیر ؟!….
۴- شفاف سازی روش انتخاب اعضای هیات مدیره شرکتهای تحت پوشش صندوق و جایگاه بازنشستگان در ارکان این شرکتها….
۵- شفاف سازی برای اینکه چرا مدیریت شرکتها و مراکز تحت پوشش از بازنشستگان توانمند استفاده نشده و نمیشود؟
۶- شفاف سازی به روش اختصاص ۲۲۰۰میلیارد تومان اعتبار برای همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری در سال های ۹۶ و ۹۷ و۹۸ در یک جدول آماری (گروههای شغلی ، آمار و تعداد هر گروه، میزان ومبلغ اختصاص یافته به هرگروه طبق امتیاز، جمع و تراز و…) …!
۷- چه تدبیر و راهکاری برای اجرایی شدن ق م خ ک و همترازی و همسان سازی حقوق و موضوع بیمه درمانی کامل و کارآمد و دیگر امکانات رفاهی دارید؟!…
۸ -آیا توانایی این را دارید که بدهی بالای ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت به این صندوقها را دریافت نمایید و فسادهای گذشته و موجود در صندوق ها را شفاف سازی نمایید و از طریق این منابع مشکلات معیشتی و درمانی بازنشستگان را برطرف نمایید؟
۹- جذب نیرو و استخدام ها در شرکت های منتسب به صندوق چند درصد از فرزندان تحصیل کرده بازنشستگان است؟
و آیا حقی برای بازنشستگان در نظر گرفته اید؟
سهمیه سالانه فرزندان بازنشستگان را در این زمینه اعلام نمایید.
۱۰-آیا قادر هستید و تمایل دارید همترازی حقوق انجام گیرد؟
مکانیسم شما برای اجرایی کردن ماده ۶۴ برای همترازی حقوق و ماده ۸۵ برای بیمه کارآمد و تمام شمول چیست؟…
و سوالات دیگری که بطور حتم متعاقبا از سوی بازنشستگان مطرح خواهد گردید.

 

 

ب ) آنچه که در وزارت تعاون وصندوق بازنشستگی انجام می شود:

پدیده مدیریت سینه زنی وحرکت به سمت مدیریت بر سر زنی در وزارت تعاون و صندوق بازنشستگی کشوری !!!
در بین عناوین مختلف بسیار کاربردی در دنیای مدیریت از قبیل؛ مدیریت پروژه, مدیریت مالی, مدیریت ریسک, مدیریت بحران, مدیریت انرژی، مدیریت پسماند، مدیریت صنعتی، مدیریت منابع و ….
مدیریت سینه زنی را هم ما در ایران ابداع نمودیم! و یکی از افتخارات ما در این سالها می باشد….
این سبک مدیریتی برای مواقعی است که بدلیل فقدان و سوء مدیریت از عملکرد بهینه سیستم نا امید و ناتوان هستیم و در آخر کار با بکار گیری این سبک، تلاش میکنیم تمامی ضعف ها و کاستی های خود را پوشش دهیم …
آیا می دانید صندوق بازنشستگی کشوری چند سال است دچار این سبک مدیریت شده است؟
چرا وزیری که از یک وزارتخانه بخاطر تهدید به استیضاح ، استعفا می کند و پس از سینه زنی گروهی وزیر تعاون می شود؟
و حال با انتصاب مدیر عامل جدید صندوق بازنشستگی علاوه بر سینه زنی حالت بر سر زنی هم شروع شده است.
تفکر و مدیریت سیستمی در کجای وزارت تعاون و صندوق بازنشستگی وجود دارد که ما بدنبال و به خیال رسیدن به آن هستیم؟!

 

 

ج ) صندوق بازنشستگی باید شفاف، فساد ستیز و حامی حق الناس باشد

خبرگزاری آریا – وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت : صندوق بارنشستگی باید مرکز شفافی ، فساد ستیزی و صیانت از حق الناس باشد و توجه به پایداری صندوق ها، کاهش هزینه ها و تلاش در صیانت جدی از حق الناس ها را دنبال کند.
با کمال تاسف نه تنها خبری از شفافیت در صندوق بازنشستگی نیست بلکه این صندوق به سوالات کاربران در سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات پاسخ نمی دهد.

 

 

سخن بازنشستگان کشوری

Related posts

Leave a Comment