افزایش حقوق کارکنان دولت بر اساس مصوبه مجلس نباشد، دیوان محاسبات ورود می‌کند.

اخبار فرهنگیان

افزایش حقوق کارکنان دولت بر اساس مصوبه مجلس نباشد، دیوان محاسبات ورود می‌کند.

 

 

 

با نزدیک شدن به روز‌های پایانی از نخستین ماه سال، بار دیگر موضوع افزایش حقوق کارمندان دولت به صدر اخبار بازگشته است. در روز‌های گذشته، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، درباره افزایش حقوق کارکنان دولت، توضیحاتی به خبرنگاران داد و گفت: به علت اختلاف نظر مجلس و دولت در افزایش حقوق ۲۰ درصدی و یا ۴۰۰ هزار تومانی کارکنان، این مصوبه با کُندی در حال انجام است.
به گزارش «تابناک»؛ نوبخت با تأکید بر اینکه افزایش حقوق کارکنان بر اساس قانون مصوب و با استاندارد اقتصادی، برای جلوگیری از فشار به قشر‌های کم درآمد اجرایی خواهد شد، تصریح کرد: هم اکنون تصمیم دولت بر آن است که کارکنان دولت، حقوق فروردین و در نهایت اردیبهشت خود را با افزایش ۲۰ درصدی و میانگین متوسط دریافت کنند.
این در حالی است که بنا بر قانون بودجه سال ۹۸ دولت اجازه افزایش حقوق برابر به میزان ۲۰ درصد را ندارد و چنانچه قرار است افزایشی رخ دهد، باید بر پایه مصوبه مجلس باشد.
بنا بر قانون بودجه، افزایش حقوق‌ها در سال ۹۸ حداقل به میزان ۴۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده و دولت نیز اجازه دارد تا ۱۰ درصد بر اساس حقوق دریافتی افزایش حقوق اعمال کند.
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت‌وگو با تابناک اظهار داشت: طبق قانون بودجه سال ۹۸، افزایش حقوق کارمندان دولت باید دست کم ۴۰۰ هزار تومان باشد و علاوه بر این، دولت می‌تواند تا ۱۰ درصد افزایش حقوق‌ها را اعمال کند.
این نماینده مجلس گفت: اینکه یک قانونی درست است یا نادرست و باید کار کارشناسی روی آن انجام شود، بحث جدایی است که من خودم در این باره بحث‌های مفصلی دارم که اکنون از حوصله بحث خارج است؛ اما به هر حال، آنچه قانون شده و به تصویب مجلس رسیده، لازم الاجراست.
ب ) نوبخت :باید مشکل صندوق های بازنشستگی حل شود
رئیس سازمان برنامه و بودجه به مشکل صندوق‌های بازنشستگی اشاره کرد و گفت: متاسفانه صندوق‌های بازنشستگی که از کسورات دریافت میکنند و بعضا منابع حاصل از این کسورات را در فعالیت‌های اقتصادی هزینه کرده اند، نمی‌توانند حقوق بازنشستگان را بدهند و خیلی راحت ‌می‌گویند هر چه فروخته ایم کفاف حقوق بازنشستگان را ‌نمی‌داد، اینجاست که دولت ‌نمی‌تواند بگوید به من چه ربطی دارد، چون پولش را گرفته و فعالیت اقتصادی کرده است.
به گزارش کانال شبکه خبری بازنشستگان وی افزود: متاسفانه نه تنها صد در صد مبلغی که هر سال به صندوق‌های بازنشستگی کمک ‌می‌کنیم پرداختیم بلکه ۱۱۰ درصد پرداخت کرده ایم، اواخر اسفند سال ۹۷ بازنشستگان هنوز حقوق نگرفته بودند و مقامات عالی نظام که در مشهد بودند تماس گرفتند و گفتند بازنشستگان هنوز حقوق دریافت نکردند و دولت مجبور شد مبلغ اضافه را به صندوق‌های بازنشستگی پرداخت کند.
نوبخت گفت: باید مشکل صندوق‌های بازنشستگی حل شود و در اصلاح ساختار این موضوع را پیش بینی کرده ایم و فرمول این کار را هم داریم، اما اگر بخواهیم به یک جا دست بزنیم صدای صد نفر در می‌آید، به عنوان مثال سال گذشته لایحه برنامه بودجه هنوز از دولت خارج نشده بود که با کلی تحریک احساسات مواجه شد.

 

 

 

نصراله خلیلی

Related posts

Leave a Comment