تجمع بازنشستگان مقابل مجلس/ نه دولت و نه نمایندگان مجلس ، درد ما را نمی فهمند!

تجمع بازنشستگان مقابل مجلس/ نه دولت و نه نمایندگان مجلس ، درد ما را نمی فهمند!

 

 

خبرگزاری فرهنگیان : پنجم اسفند جمعی از بازنشستگان صندوق‌های مختلف، مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.
حاضران در تجمع که در بین آنها اکثریت با بازنشستگان فرهنگی و کشوری‌ست، خواستار رسیدگی به مشکلات معیشتی خود هستند و می‌گویند: ارائه لایحه بودجه و بررسی آن در مجلس، نشان داد که نه دولت و نه مجلس در فکر بهبود اوضاع معیشتی بازنشستگان نیستند.
این بازنشستگان می‌گویند: سفره ما خالی‌ست و اگر اوضاع همینگونه پیش برود، سال آینده باید در انتظار مشکلات بیشتر باشیم/ ایلنا

 

 

چند خبر کوتاه

 

 

الف ) با اجرای رتبه‌بندی، حقوق‌ تمامی فرهنگیان دو سه برابر نمی‌شود

وزیر آموزش و پرورش رتبه‌بندی معلمان را اصولی‌ترین راه برای حل مشکلات معلمان دانست وگفت: رتبه‌بندی به این معنا نیست که اگر رتبه‌بندی اجرا شد از فردا همه حقوق‌هایشان دو برابر سه برابر بشود.
هدف اصلی رتبه‌بندی این است که آن کسی که شایستگی، توانایی، توانمندی بالاتری را پیدا می‌کند باید نظام پرداخت‌ها به او بیشتر توجه بکند.

 

 

ب ) وزارت بهداشت تا دیر نشده جلوی کسر حقوق نیروهای شرکتی بایستد!

شنیده ها حکایت از آن دارد که بعد از اعلام دستورالعمل دریافت حقوق هزاران نیروهای شرکتی مبتنی بر خدمت، کسر حقوق چشمگیری برای این نیروها رقم خورده است.
این درحالی است که علیرغم نداشتن افزایش حقوق، عیدی و مزایای یک نیروی شرکتی، در استانهای بسیاری پرداخت نیروهای شرکتی بهداشت فقط ۶۰ الی ۸۰ درصد پرداختی اصلی است و مابقی یا با تاخیر چند ماهه پرداخت میشود یا هنوز پرداخت نشده است.
بنظر میرسد وزارت متبوع با اهمیت بیش از حد به طرح تحول از هویت شغلی و تکریم انسانیت و توجه به سلامت روان نیروهای شرکتی غفلت کرده است.

 

 

ج ) حداقل حقوق کارگری ۲ میلیون تومان باشد

 

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به تورم و خط فقر پیشنهاد داد که در سال آینده حداقل حقوق کارگری ۲ میلیون تومان تعیین شود.
علی اصغر یوسف نژاد نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸، با اشاره به اینکه دستمزد کارگران ایرانی در مقایسه با مزد کارگران در دنیا بسیار کمتر است، گفت: در کمیسیون تلفیق به موضوع دستمزد کارگران ورود پیدا نکردیم، این موضوع از اختیارات دولت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با مشارکت سازمان تامین اجتماعی و انجمن های کارگری است.
نماینده مردم ساری در مجلس با تاکید براینکه دستمزد کارگری باید واقع بینانه تعیین شود، عنوان کرد: برای تعیین حداقل حقوق کارگران باید به نرخ تورم، خطر فقر و وضعیت اقتصادی حاکم بر کشور توجه کرد. وی با اشاره به شرایط شاخص های اقتصادی، اظهار داشت: در حال حاضر نرخ تورم برای سال ۹۷ بالغ بر ۲۷ درصد اعلام شده است و خط فقر ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده با این حساب باید حقوق کارگران را به نحوی تعیین کرد تا از پس هزینه های زندگی روزمره خانواده شان برآیند.
یوسف نژاد با تاکید براینکه تعیین حداقل حقوق کارگری غیردولتی است، گفت: حقوق کارگران در سال جاری، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود که با توجه به شرایط حکم بر فضای اقتصادی کشور، تصور می کنم حداقل حقوق کارگری در سال ۹۸ باید ۲ میلیون تومان باشد.
وی در خصوص پذیرش چنین پیشنهادی از سوی وزارت تعاون، بیان داشت: باید تمام پیشنهادات وموارد در شورای حقوق و دستمزد و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مورد بررسی قرار گیرد تا نرخ نهایی و حداقلی تایید شود.

 

 

د ) دخل به ریال،خرج به دلار

 

انجمن صنفی کارگران: در حال حاضر کارگران به ریال حقوق می‌گیرند اما هزینه‌های زندگیشان به دلار است و وقتی هزینه‌های زندگی به ارز وابستگی شدید داشته باشد باید دستمزدها هم متناسب با هزینه‌های افزایش پیدا کند/ایسنا

 

 

ه) درلایحه دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری شرایط بازنشستگی بانوان کارمندمشکل ترمیشود.

 

ازماده۱۰۳قانون فعلی:
سابقه مذکور در بند (الف) و همچنین شرط سنی مزبور در بند (ب) برای متصدیان مشاغل سخت و زیان آورو جانبازان و معلولان تا پنج سال کمتر می باشدو شرط سنی برای زنان منظور نمی گردد”
اصلاح ماده ۱۰۳درلایحه دائمی شدن قانون:
سابقه مذکوردر بند(الف) و همچنین شرط سنی مذکور در بند(ب) برای زنان تا پنج سال کمتر است”

تذکرکانال حقوق دستمزد
درحال حاضربانوان کارمندبا۲۵سال سابقه کاروبدون شرط سنی میتوانندبازنشسته شوندولی درصورتی که لایحه دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری ازطرق مجلس تصویب شودبانوان کارمنددرصورتی میتوانندبا۲۵سال سابقه کاربازنشسته شوندکه سن آنهانیزبه حداقل۵۵سال رسیده باشد.

 

 

نصراله خلیلی

برای مشاهده آخرین خبرهای فرهنگی بر روی موضوعات زیر کلیک کنید:

اخبار بازنشستگان

اخبار معلمان حق التدریسی

سرباز معلم
،صندوق ذخیره فرهنگیان

مقالات ارسالی برای واژه نیوز

مهمترین اخبار

کمپین حمایت از بازنشستگان

اخبار آموزش و پرورش

اختلاس های فرهنگی

اخبار اقتصادی و معیشتی فرهنگیان

اخبار بسیج فرهنگیان

اخبار دانشگاه فرهنگیان

پست های مرتبط

پیام بگذارید