معایب و محاسن بیمه تکمیلی ( طلایی ) از دیدگاه یک بازنشسته فرهنگی !!!

معایب و محاسن بیمه تکمیلی ( طلایی ) از دیدگاه یک بازنشسته فرهنگی !!!

 

 

 

اهم معایب بیمه تکمیلی (طلایی) فرهنگیان عبارتند از :
۱. عدم رشد کیفیت بیمه تکمیلی درمان در هر سال
۲ارائه خدمات پایین به بیمه شدگان ، به گونه‌ای که برخی مراکز و بیمارستان‌های طرف قرارداد به تعهدات خود عمل نمی‌کنند.
۳. خدمات درمانی ارائه شده در مراکز درمانی طرف قرارداد با بیمه تکمیلی فرهنگیان تقریباً در تمامی موارد نه تنها از کیفیت قابل قبولی برخوردار نبود‌ه‌اند، بلکه به لحاظ کمیّ هم شاهد یک کاهش نسبی هستیم یعنی برخلاف افزایش سالیانه سهم بیمه پایه و سهم بیمه‌گذار که عمدتاً با توجیه افزایش تعرفه‌های خدمات درمانی صورت می‌گیرد، تعداد و کیفیت این خدمات افزایش نمی‌یابد.
۴.عدم افزایش تعداد خدمات درمانی و کیفیت این خدمات
۵.عدم توانایی حل مشکلات بیمه فرهنگیان به روش صندوقی (با صندوقی شدن بیمه تکمیلی، فرهنگیان از تاخیر در پرداخت هزینه‌های درمانی و نارضایتی از خدمات دهی بیمه تکمیلی می‌گویند و حتی برخی افراد ماه‌هاست که هزینه‌ها را از جیب پرداخت کرده‌اند، اما هنوز مبلغ آن به حسابشان واریز نشده است).
۶. مدیریت صندوقی کارآمد نیست، چون پوشش گسترده‌ای ندارد و در برخی موارد مثل دندان و عینک، تعرفه پرداختی آن صفر است .
۷. محدود بودن بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و داروخانه‌های طرف قرارداد حتی در مراکز طرف قرارداد هم فرهنگیان ناچارند در برخی موارد بخش بیشتر هزینه‌ها را خودشان تقبل کنند.
۸. یکسان نبودن تعرفه‌های بسیاری از مراکز درمانی با تعرفه‌های مشخص شده در قرارداد بیمه تکمیلی فرهنگیان
۹.پایین بودن پرداخت های بیمه تکمیلی وهمین سهم اندک هم بنا به دلایلی از جمله شیوه مدیریت بیمه صندوقی، معمولاً با تاخیر‌های طولانی به جیب فرهنگیان باز می‌گردد.
۱۰. در مراکز درمانی که طرف قرارداد نیستند، فرد مجبور است تمامی هزینه‌ها را بپردازد و بعد از طی مراحل اداری در آن مرکز درمانی و دریافت مدارک پزشکی، این مدارک را به اداره محل خدمت خود ببرد و پس از چند ماه، درصدی از هزینه‌های پرداختی را بگیرد. این در حالی است که بیمار ممکن است در شرایط اضطرار و غیرمترقبه‌ای به یک درمان فوری نیاز داشته باشد و بخاطر آن مجبور شود هزینه اولیه بالایی را پرداخت کند که در توانش نباشد.
۱۱.از سال ۸۸ تاکنون تعرفه‌های بیمه‌ای مثل عینک و زایمان تغییری نکرده و فقط امسال به مبلغ عینک ۲۰ هزار تومان و زایمان ۲۰۰ هزارتومان اضافه کردند که با این مبلغ زایمان هیچ فرهنگی جرات نمی‌کند به بیمارستان خصوصی مراجعه کند، چون الان مبلغ زایمان تا حدود چهار میلیون برآورد می‌شود.
۱۲.براساس اظهارات مسئولان آموزش و پرورش سال گذشته ۱۶۰۰۰۰۰ نفربیمه بودند که اگر این عدد در ۳۷ هزارتومان ضرب کنید و از مبلغ پرداخت خسارتی در نظر گرفته شده که یک میلیاردوچهارصد میلیون در روز به طورمتوسط است، کم کنیم سالی درحدود دویست وهفتادوچهارمیلیارد نصیب وزارتخانه شده که با این مبلغ می‌توان حداقل یک بیمارستان ساخت.
۱۳.کاغذبازی در موقع استفاده از بیمه هم مشکلات بسیاری به همراه داشته است.

 

 

نصراله خلیلی

برای مشاهده آخرین خبرهای فرهنگی بر روی موضوعات زیر کلیک کنید:

اخبار بازنشستگان

اخبار معلمان حق التدریسی

سرباز معلم
،صندوق ذخیره فرهنگیان

مقالات ارسالی برای واژه نیوز

مهمترین اخبار

کمپین حمایت از بازنشستگان

اخبار آموزش و پرورش

اختلاس های فرهنگی

اخبار اقتصادی و معیشتی فرهنگیان

اخبار بسیج فرهنگیان

اخبار دانشگاه فرهنگیان

Related posts

Leave a Comment