در کارهای اجتماعی با هم پسرخاله ،دخترخاله نشویم!

در کارهای اجتماعی با هم پسرخاله ،دخترخاله نشویم!

دو نکته را در باره همکارانی که دغدغه صنفی یا سیاسی یا رسانه ای یا مجموعه  و ترکیبی از اینها را دارند عرض می کنم. نکته اول این است که روابط اجتماعی را نباید با مسایلی مانند دوستی وصمیمیت های خصوصی قاطی کرد.عقاید و سلیقه افراد درحوزه صنفی ،سیاسی و اجتماعی تغییر می کند.اصولا ویژگی این حوزه ها تغییر پذیری به تناسب شرایط  است. اما روابط عاطفی ودوستی ها معمولابر پایه مشترکاتی شکل می گیرند  که پایداری نسبی دارنداگر روابط اجتماعی را عاطفی نکنیم دو فایده دارد : 

اول این که بسیاری از رودربایستی ها از بین می رود و خیلی راحت می توانیم در گفتگو با دوستان و همکاران نظر واقعی مان را بیان کنیم .

دوم اینکه موافقت و مخالفت ما بر سر مسایل سیاسی و صنفی و…دوستی ها را تبدیل به کدورت و دشمنی نمی کند.

من همیشه خصوصی به دوستان گفته ام که پایدارترین رابطه ها، رابطه هایی است که توقع طرفین از همدیگر به حداقل برسد.کار حزبی وگروهی و رسانه ای باید مطابق پروتکل باشد . مثلا دلیلی ندارد دو همکار صنفی از جیک و بوک زندگی هم خبر داشته باشند .دلیلی ندارد که دو فعال سیاسی با هم رفت و آمد خانوادگی و من بمیرم تو بمیری برقرار کنند . ما معلم ها آدم های عاطفی ، ساده و مهربانی هستیم و در عمل این تفکیک ها را رعایت نمی کنیم و این منشا دشمنی می شود . چند سال پیش یک فعال که خط فکریش در طول زمان از فعال دیگر متفاوت شده بود علیه او دست به افشاگری زد که فلانی بر خلاف ادعایش پولدار است فرشهای دست بافت دارد  و خانه اش در فلان محله است و از کجا آورده و  دخترش بدون روسری جلو مهمان آمده….

 آ  نظر ب را تایید می کند. ب هم متقابلا نظر آ را تایید می کند ، آ از ب  تعریف می کند ب هم از آ  تعریف می کند . پله به پله کاخ انتظارات  از هم را بالا می برند . اما هر کدام این دوستی را به گونه ای متفاوت می فهمند. بالاخره روزی محک تجربه به میان می آید و تفاوت سطح انتظارات مشخص می شود در آن جا دوستی به سرعت رنگ قهر و دشمنی می گیرد . هر دو خود را حق به جانب می دانندتعریف ها تبدیل به بد گویی می شوند . دو طرف یا یکی از طرفین که احساس می کند هدف نامردی قرار گرفته ، می گردد چیزهایی توی کامنتها و روابط خصوصی  پیدا می کند و به عنوان افشاگری رفیق سابق را رسوا می کند و … به همین دلیل می گویم باید توقعات را به حداقل ممکن رساند. رابطه عاطفی مثل چک سفید امضا می ماند ، اما رابطه سیاسی،اجتماعی، صنفی رابطه ای براساس قاعده وحساب و کتاب معین است.  لازم نیست در روابط اجتماعی با هم پسر خاله و یا دخترخاله شویم!

 نکته دوم این است که نوشته ها و حرفهایمان از سطح درددل و بیان احساس  به سطح تحلیل و کشف چرایی اتفاقات و بدبختی ها  ارتقا دهیم . بیان مشکلات به صورت خام و تکرار درد دلها خودمان را رنج می دهد اما کسی آن را  جدی نمی گیرد . انتظار از معلمان بخصوص آنهایی که احساس مسئولیت بیشتری می کنند و دست به قلم می برند این است که حرفی بزنند و تحلیلی ارائه دهند که اثربخش و در سطح عمومی تاثیرگذار باشد . انتقادات به اصطلاح “داخل تاکسی”  حتی تاسطح فُحش و بالاترآزاد است،نه هزینه ای برای گوینده دارد و نه ضرری برای مسئولان .تازه فایده هم دارد چرا که گوینده تخلیه روانی می شود. ما باید در نوشته هایمان چه مقاله چه یادداشت و چه کامنت از سطح مسایل بدیهی و تکراری یک قدم فراتر برویم و تولید فکری ما در سطح متوسط انتظارات عمومی باشد.

برخی همکاران به درستی گلایه می کنند که چرا مثلا روشنفکران و جریانهای سیاسی حرفهای ما را جدی نمی گیرند دلیلش این است که ما حرف روشن و مهمی نمی زنیم . 99 درصد حرفهای ما درد دل و بیان بدیهیاتی است که همه می دانند . معلوم است این حرفها توجه کسی را جلب نمی کند. از طرفی جنبه منفی این حرفها این است که مدیران سازمان برنامه و مسئولان سیاسی و وزیر و زیردستان او هم فهمیده اند که ما آدم های ساده و عاطفی هستیم”. برای همین هم فیلم ساختگی خلبان ترک را به خورد ما می دهند و ما هم سرخوش می شویم . آقای حاجی بابایی یک روز در میان در سخنرانی هایش دست معلم را می گرفت و می برد و روی قله خیالی می نشاند . قبل از او هم سیاست همین بود. الان هم همین است. وقتی می بینند ما با تعریف و تمجید از مقام بی بدیل معلم سرخوش می شویم ، همین کار را می کنند و از آن طرف یواشکی نقشه می کشند که 6 ساعت به ساعت کار موظف معلمان اضافه کنند.

شیرزاد عبداللهی                        ارسالی : نصراله خلیلی

برای مشاهده آخرین خبرهای فرهنگی بر روی موضوعات زیر کلیک کنید:

اخبار بازنشستگان

اخبار معلمان حق التدریسی

سرباز معلم ،صندوق ذخیره فرهنگیان

مقالات ارسالی برای واژه نیوز

مهمترین اخبار

کمپین حمایت از بازنشستگان اخبار آموزش و پرورش اختلاس های فرهنگی اخبار اقتصادی و معیشتی فرهنگیان اخبار بسیج فرهنگیان اخبار دانشگاه فرهنگیان

Related posts

Leave a Comment