تخلف عجیب یک مدرسه غیردولتی؛ ساخت 2طبقه جدید روی بنای فرسوده

تخلف عجیب یک مدرسه غیردولتی؛ ساخت 2طبقه جدید روی بنای فرسوده

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، شاید باور اینکه بگوییم تهران نخستین استان کشور است که بیشترین مدارس فرسوده را در خود جای داده، دشوار باشد چرا که این موضوع با باور عامه جامعه که تصورش براین است بیشترین امکانات در پایتخت متمرکز است و برهمین اساس مدارس تهران هم به لحاظ امکانات آموزشی باید در صدر کشور باشند، در تضاد است.

برخلاف تمام تصورات قبلی مبنی براینکه بیشترین امکانات آموزشی در تهران متمرکز شده است باید بگوییم، اوضاع مدارس دولتی پایتخت اصلا مناسب نیست و جزو 5 استان ته جدولی کشور به لحاظ کمبود مدرسه و در صدر جدول به لحاظ فرسودگی کلاس‌های درس است.

کمبود مدرسه در پایتخت شرایطی را رقم زده که تعداد دانش‌آموزان از میانگین استاندارد کشوری که 24 نفر است بسیار بالاتر برود و به 32 نفر برسد، آمار کلاس‌های درس بالای 40 نفر هم که قابل بیان نیست؛ در کنار تمام این موارد باید اضافه شدن تعداد مدارس دوشیفته پایتخت را هم در نظر گرفت؛ طبق گفته‌های عباسعلی باقری امسال به خاطر تراکم تعداد دانش‌آموزان در تهران 300 مدرسه دو شیفته شده‌اند.

در میان فرسودگی مدارس دولتی تهران برخی مدارس غیردولتی هم استانداردهای لازم فضای آموزشی را رعایت نمی‌کنند. باید توجه داشت بیشتر این مدارس شهریه‌های اندکی از خانواده‌ها نمی‌گیرند و طبق بررسی‌هایی که ما انجام دادیم برخی از مدارس غیردولتی برای کلاس اول دبستان 9 میلیون، 14 میلیون و 25 میلیون شهریه دریافت می‌کنند.

در کنار دور زدن شهریه‌های مصوب آموزش‌وپرورش و دریافت شهریه‌های دلخواه از سوی برخی مدارس غیردولتی، عدم رعایت استانداردهای فضای آموزشی هم تخلف دیگری است که تاکنون کمتر مورد توجه بوده است.

در تصاویر ذیل، وضعیت فضای آموزشی یکی از مدارس غیردولتی تهران را به نمایش گذاشتیم که به لحاظ استاندارد فضای آموزشی وضعیت مناسبی ندارد.

در حالی که ساختمان مدرسه فرسوده است دو طبقه دیگر هم جدیدا بر روی این ساختمان فرسوده ساخته‌اند و مشخص نیست که این کار براساس چه مجوزی انجام شده است؟  طبق بررسی‌های ما این مدرسه در سال 89 مجوز ساخت این طبقه اضافه را گرفته و مجوز هم به صورت موقت بوده همچنین ساختمان مدرسه مسکونی بوده است.

حال این این سوال مطرح است که مجوز تاسیس این مدرسه غیردولتی در ساختمان فرسوده و مسکونی بر چه اساسی صادر شده است و چرا با این وجود بازهم مجوز دیگری برای اضافه شدن دو طبقه دیگر به ساختمان فرسوده مدرسه صادر شده است؟ این مجوز از سوی سازمان نوسازی مدارس صادر شده یا شهرداری و نظام مهندسی؟ چرا از سال 89 تا به امروز آموزش‌وپرورش به این مسئله توجهی نکرده است؟ برای اعطای این مجوز تا چه اندازه مسئله امنیت جانی دانش‌آموزان مهم بوده و به آن توجه شده است؟

فرسودگی و کمبود فضای آموزشی یکی از مشکلات اساسی شهر تهران است اما مدارس غیردولتی بابت ارائه خدمات خود از خانواده‌ها هزینه‌های قابل توجهی را دریافت می‌کنند که تامین استانداردهای آموزشی به ویژه در بحث فضای فیزیکی حداقل انتظار خانواده‌ها از موسسان بخش غیردولتی است.

در مصاحبه‌های دیگر سعی می‌کنیم پاسخ مسئولان را درباره رعایت استانداردهای لازم فضای آموزشی برای اعطای مجوز مدارس غیردولتی را منعکس کنیم.

انتهای پیام/

منبع:
خبرگزاری تسنیم

برای مشاهده آخرین خبرهای فرهنگی بر روی موضوعات زیر کلیک کنید:

اخبار بازنشستگان

اخبار معلمان حق التدریسی

سرباز معلم
،صندوق ذخیره فرهنگیان

مقالات ارسالی برای واژه نیوز

مهمترین اخبار

کمپین حمایت از بازنشستگان

اخبار آموزش و پرورش

اختلاس های فرهنگی

اخبار اقتصادی و معیشتی فرهنگیان

اخبار بسیج فرهنگیان

اخبار دانشگاه فرهنگیان

پست های مرتبط

پیام بگذارید