یکی از چالش‌های آموزش و پرورش بحث نیروی انسانی است، اما امسال هیچ کلاس بدون معلمی نداریم

یکی از چالش‌های آموزش و پرورش بحث نیروی انسانی است، اما امسال هیچ کلاس بدون معلمی نداریم

سیدمحمد بطحایی

تهران (پانا) – سیدمحمد بطحایی در گفت‌وگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما حضور یافت و از آخرین اخبار مربوط به وزارت آموزش و پرورش گفت.

سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش در گفت و گوی ویژه خبری درباره کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش گفت: یکی از چالش‌های مهم آموزش و پرورش بحث نیروی انسانی است. تمام تلاش ما این بود که در سال تحصیلی جدید با روش‌های مختلف مانند به تاخیر افتادن بازنشستگی برخی از فرهنگیان (حدود یک سوم) و استفاده از نیروهای حق التدریس و ۱۵ روش دیگر کلاسی بدون معلم باقی نماند.

او ادامه داد: سال تحصیلی جدید با بیش از ۱۴ میلیون دانش آموز در داخل کشور و حدود ۱۳ هزار دانش آموز در خارج از ایران که در ۶۰ کشور جهان مشغول به تحصیل هستند، آغاز شد. تعداد این دانش آموزان نسبت به سال گذشته حدود ۶ درصد افزایش پیدا کرده است.

بطحایی‌گفت: دانشگاه فرهنگیان امسال برای اولین‌ بار یک جهش بسیار بلند را برای تامین نیروی انسانی در آموزش و پرورش برداشت و ۳۳ هزار نیروی جدید را برای ورود به آموزش و پرورش در سال های آینده جذب کرد.

وزیر آموزش و پرورش تعداد معلمان و کارمندان آموزش و پرورش را حدود ۹۲۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: با این حال تا ۶سال آینده به دلیل بازنشستگی نیروها، افزایش تعداد دانش آموزان تا ۱۶ میلیون، اضافه شدن پایه دوازدهم به شاخه فنی حرفه‌ای و کارودانش و افزایش ساعت درسی از ۲۴ به ۳۵ساعت، چالش کمبود نیرو خواهیم داشت.

او ادامه داد: با کمک دو دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی انشالله بخشی از مشکلات نیروی انسانی حل خواهدشد. پیش بینی ما این است با تغییر مدل‌های تربیت معلم و کمک‌های دیگر دستگاه‌ها ظرفیت دانشگاه فرهنگیان از تربیت ۳۳ هزار به ۸۵هزار دانشجو افزایش پیدا کند. حدود 18 هزار نفر نیز با مدرک لیسانس و فوق لیسانس از دانشگاه‌های دیگر وارد‌ دانشگاه فرهنگیان می‌شوند و با یکسال آموزش برای ورود به آموزش و پرورش آماده خواهند شد.

بطحایی درباره اصلاح شیوه تربیت معلم گفت: یکی از روش‌های به کار گرفته شده این است که سیلابس درس‌ها طوری طراحی شود که دانشجویان بعد از دوسال تحصیل، برای ادامه تحصیل به طور همزمان بتوانند در کنار درس خواندن در آموزش و پرورش مشغول به کار شوند.

بطحایی در ادامه درباره تغییر در محتوای کتابهای درسی گفت: یکی از محورهای تحول که سند تحول بنیادین نیز به آن تاکید دارد، برنامه‌های درسی آموزش و پرورش است. ما باید محتوای کتاب های درسی را با افق های جدید سندتحول مطابق کنیم.

او ادامه داد: آقای رئیس جمهور به من ماموریت دادند که در طی یک پروژه‌ای از بچه‌ها به عنوان مخاطب برنامه های درسی بخواهم که کتاب‌های درسی خود را از حیث فرم و محتوا نقد کنند. یکی از اقدامات مهم که باید در جهت اصلاح روش آموزشی و بر اساس سند تحول بنیادین، انجام بگیرد این است که مدرسه را در اختیار معلم قرار دهیم اگر بخواهیم سندتحول اجرایی شود.

بطحایی گفت: با افتخار عرض می‌کنم که در سال تحصیلی جدید و برای دوره متوسطه اول و دوم، دوساعت از برنامه آموزشی را در اختیار معلم و مدرسه گذاشتیم.

وزیر آموزش و پرورش درباره کمبود کتاب گفت: در حال حاضر هیچ مشکلی برای کمبود کتاب نداریم. تنها در پایه دوازدهم کتابها با کمی تاخیر در اختیار دانش آموز قرار گرفته که نسخه pdf تمام کتاب های پایه دوازدهم بر روی سایت سازمان پژوهش قرار دارد.

منبع:
خبرگزاری پانا

برای مشاهده آخرین خبرهای فرهنگی بر روی موضوعات زیر کلیک کنید:

اخبار بازنشستگان

اخبار معلمان حق التدریسی

سرباز معلم
،صندوق ذخیره فرهنگیان

مقالات ارسالی برای واژه نیوز

مهمترین اخبار

کمپین حمایت از بازنشستگان

اخبار آموزش و پرورش

اختلاس های فرهنگی

اخبار اقتصادی و معیشتی فرهنگیان

اخبار بسیج فرهنگیان

اخبار دانشگاه فرهنگیان

Related posts

Leave a Comment