خانه / اجتماعی / گران شدن دلار و اما بحران آب

گران شدن دلار و اما بحران آب

بحران آب

: می‌توان درک کرد که مسائل اقتصادی برای عموم مردم اهمیت ویژه‌ای دارد. حتی آنها که در تمام زندگی‌شان یک صددلاری را نیز لمس نکرده‌اند هم به این قافله پیوسته‌اند و نگران هستند. آنها هم می‌دانند که تلاطم اقتصادی و گران‌شدن یک ارز خارجی می‌تواند بر کوچک‌شدن سفره‌شان اثر بگذارد.
اما چرا جامعه این‌همه سریع و شدید به گران‌شدن دلار واکنش نشان می‌دهد، اما هشدارهای علنی و آشکار درباره بحران آب را نمی‌بیند، نمی‌شنود یا جدی نمی‌گیرد؟
بدون دلار می‌شود زنده ماند، اما بدون آب چطور؟
اگر آب جیره‌بندی شود، چند مشت دلار لازم است تا یک بطری از آن را گیر آورد و نوشید؟
آیا هنوز بخش بزرگی از جامعه باور نکرده است ما در حال تجربه‌کردن یک شکست اقلیمی بزرگ هستیم و بحران آب می‌تواند زیستن در این سرزمین را غیرممکن کند؟
اگر فرونشست‌های متعدد زمین، خشک‌شدن تالاب‌ها، کم‌شدن آب پشت سدها، افزایش ریزگردها و … را باور نمی‌کنیم، استفاده روزافزون از پمپ آب در گوشه‌گوشه شهرها و کم‌شدن فشار آب در طبقات بالایی ساختمان‌ها را هم نمی‌بینیم و باور نمی‌کنیم؟
رسانه‌ها و فعالان اجتماعی در چند روز گذشته با دقت‌نظر بی‌مانندی افزایش لحظه ‌به‌ لحظه قیمت دلار را پیگیری کرده‌اند، اما چرا کاهش آب این حساسیت را ایجاد نمی‌کند؟
تلخ و دردناک است، اما اگر این روزها در خیابان فردوسی تهران برای خریدن دلار عده‌ای صف بستند، دیر نیست که بسیاری از ما برای خریدن آب صف ببندیم.
چرا این خطر را باور نمی‌کنیم؟ دلار زبان دارد و آب ندارد؟
بحران دلار را می‌توان یک‌شبه و با یک دستور کنترل کرد، اما حل بحران آب کار یک شب و یک دستور و یک نفر نیست و عزمی ملی می‌طلبد. آیا این عزم وجود دارد؟

 
نصراله خلیلی

">

جدیدترین ان "> اخبار ان و ">اخبار و اخبار دانش آموزان را در مطالعه کنید.

اجاره ویلا (اجاره شبانه – با تخفیف و بهترین شرایط)

اجاره روزانه ویلا (در مشهد-کیش-قشم-شمال)

اجاره ویلا در شمال

خرید آپارتمان در تهران (نقدی – قسطی – با وام و بهترین شرایط)

طراحی سایت املاک

اقدام پژوهی


گزارش تخصصی

درباره ی سیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

امارگیر سایت