خانه / سخن معلمان / از فحاشی و لفاظی تا دیپلماسی و سازش

از فحاشی و لفاظی تا دیپلماسی و سازش

 “مرد موشکی در یک ماموریت انتحاری برای خود و رژیمش است.او یک توله سگ مریض است”.(دونالدترامپ)
“من مطمئناً و قطعاً این پیر خرفت روانی را با آتش رام میکنم”.(کیم‌جونگ‌اون)
جنگ لفظی رهبر ۳۴ ساله کره شمالی و رییس جمهور ۷۱ ساله آمریکا.!!!! اوضاع در شبه جزیره کره و روابط پیونگ‌یانگ واشنگتن از زمان جنگ دو کره تا کنون در این حد بحرانی نبود. “آب حسابی گل‌آلود شده بود”. هیچیک از دو رهبر قابل پیش‌بینی نبودند.هر دو رهبر اعلام کردند دست‌شان روی دکمه اتمی است و با تهاجمی‌ترین ادبیات برای یکدیگر و حتی مردم کشورهایشان خط و نشان کشیدند. این خط و نشان کشیدن‌ها و آزمایش‌های مکرر موشکی و اتمی کره شمالی و تجمیع نیروهای نظامی و مانورهای مشترک کره جنوبی و آمریکا و تهدید متقابل حمله اتمی، نه تنها شبه جزیره کره و کشورهای منطقه و ژاپن، بلکه کل جهان را نگران کرده بود.چین و روسیه که از حامیان سنتی پیونگ‌یانگ بودند آزمایش‌های موشکی و اتمی کره شمالی را محکوم کردند و از قطعنامه‌ی شورای امنیت در محکومیت و تحریم نفتی کره شمالی و انزوای هر چه بیشتر آن کشور حمایت کردند.
مقامات پیونگ‌یانگ این قطعنامه را جنگ علیه کشورشان تلقی کردند. همزمان با این تنش‌ها کره شمالی یک هیات ورزشی را به سرپرستی یک افسر اطلاعاتی سابق ارتش آن کشور برای شرکت در مراسم اختتامیه المپیک زمستانی “پیونگ‌چانگ” به کره جنوبی فرستاد و در اقدامی مهم دیگر، هیاتی عالیرتبه با حضور خواهر پرنفوذ رهبر کره شمالی برای حضور در این رویداد ورزشی به کره جنوبی اعزام شد و خواهر رهبر کره شمالی و هیات عالیرتبه همراه در دیدار با رییس‌جمهور کره جنوبی از وی دعوت کرد به کره شمالی سفر نماید.
“مون‌ جا این” رییس جمهور کره جنوبی که خانواده‌اش در آغاز جنگ دو کره (۱۹۵۳-۱۹۵۰) از کره شمالی به کره جنوبی مهاجرت نموده‌، با اغتنام فرصت ، “چانگ ایو یونگ” مشاور امنیت ملی و “سا هون” رییس سازمان اطلاعاتی کره جنوبی را به دیدار و مذاکره با “کیم جونگ اون” رهبر کره شمالی به پیونگ‌یانگ فرستاد و بعد از این رایزنی‌ها و مذاکرات، این خبر غیر منتظره و مهم از سوی رییس جمهور کره جنوبی به دنیا اعلام شد‌:
“رهبر کره شمالی اعلام نمود که خواستار ملاقات و مذاکره با پرزیدنت ترامپ رییس جمهور آمریکا شده و آمادگی دارد به تمام آزمایشات موشکی و اتمی آن کشور پایان دهد و به غیر اتمی کردن کره شمالی متعهد بماند”. و متعاقب این رویداد “مون‌ جا این” رییس جمهور کره جنوبی همان هیات را برای شرح جزییات ماجرا و جلب موافقت دونالد‌ترامپ به واشنگتن فرستاد و دونالد ترامپ نیز از این پیشنهاد استقبال نموده و قرار شد ظرف دو ماه این دیدار برنامه‌ریزی و انجام شود. این اخبار با واکنش مثبت همه کشورها از جمله روسیه، چین و ژاپن مواجه شده ولی همه ناظران سیاسی جهان و مقامات کشور آمریکا نسبت به نتیجه نهایی این دیدار واکنش محتاطانه‌ای نشان داده‌اند.بنظر میرسد مقامات هرسه کشور کره شمالی ، جنوبی و آمریکا وارد بازی قماری شده‌اند که ممکن است سرانجام روشنی نداشته باشد.
“مون‌ جا این” رییس جمهور کره جنوبی که یک وکیل حقوق بشری و اصالتاً شمالی‌ است و به گفته او، مادر ۹۰ ساله‌اش آرزوی دیدن خواهر کوچکترش در شمال را دارد، علیرغم آنکه از سوی احزاب مخالف کشورش بشدت مورد انتقاد قرار گرفته، تمام اعتبار سیاسی‌اش را برای توافق دوطرف به خرج گرفته است‌.
رییس‌جمهور ترامپ نیز بی اعتنا به ساختار پیچیده سیاسی و دیپلماسی کشورش و حتی موقعیت شخص خود به عنوان رهبر تنها ابرقدرت جهان!! و بدون توجه به غیر قابل پیش‌بینی بودن “کیم” ها!!! در مذاکرات، اعلام آمادگی نمود تا از شخصی که تا چند روز پیش او را تنها “یک مرد کوچک موشکی” مینامید در کاخ سفید پذیرایی کند و “کیم جونگ‌اون” رهبر جوان، ورزشکار وتحصیل کرده سوییسِ کره شمالی نیز بی توجه به ۶۰ سال دشمنی متقابل پدر و پدربزرگش با آمریکا و صرف نظر از آرمان‌های بلندپروازانه موشکی و هسته‌ای، حاضر شده به واشنگتن برود و مهمان کسی باشد که تا دیروز وی را تنها “یک پیر خرفت روانی” مینامید.
حقیقتاً معلوم نیست چه پیش آید؟ آیا کره‌ای ها برغم کارنامه متفاوت شان در مذاکرات زمان “کیم ایل سونگ” و “کیم جونگ ایل” براستی آمادگی دارند خلع سلاح هسته‌ای و موشکی را بپذیرند؟!
به فرض که این موضوع حل شده تلقی شود، آیا من‌بعد آمریکاییها بحث سلاحهای شیمیایی کره شمالی و سایر بهانه‌ها را روی میز نخواهند گذاشت؟! براستی آمریکاییها غیر از تضمین عدم حمله به کره و وعده نان و رفع تدریجی تحریم‌های کمرشکن، چه چیزی به کره‌ایها خواهند داد و تکلیف ۶۵ سال مبارزه و ریاضت مردم کره با امپریالیسم!! آمریکا چه خواهد شد؟!! و ختم کلام اینکه آیا این آب گل‌آلود در حال صاف شدن است؟!!
سیدمجتبی ساداتی – ارسالی : نصراله خلیلی

">

جدیدترین ان "> اخبار ان و ">اخبار و اخبار دانش آموزان را در مطالعه کنید.

اجاره ویلا (اجاره شبانه – با تخفیف و بهترین شرایط)

اجاره روزانه ویلا (در مشهد-کیش-قشم-شمال)

اجاره ویلا در شمال

خرید آپارتمان در تهران (نقدی – قسطی – با وام و بهترین شرایط)

طراحی سایت املاک

اقدام پژوهی


گزارش تخصصی

درباره ی admin

همچنین ببینید

سید حمایت میرزاده

مجلس اجازه هیچ‌گونه واگذاری مدارس دولتی را نمی‌دهد/ نباید از حوزه آموزش انتظار بازدهی اقتصادی داشت

سید حمایت میرزاده: در راستای بررسی طرح اصلاح قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

امارگیر سایت