خانه / اسلایدر-تیتر1 / سخني با سخنگوي دولت و منتقدان بودجه

سخني با سخنگوي دولت و منتقدان بودجه

: مجلس‌شوراي‌اسلامي روز يکشنبه ۸ بهمن پس از بررسي کليات لايحه بودجه سال آينده و استماع سخنان نمايندگان مخالف و موافق، رئيس سازمان برنامه‌و‌بودجه و سخنگوي کميسيون‌تلفيق به کليات لايحه بودجه ۹۷ راي نداد. نمايندگان مجلس در اين جلسه، از مجموع ۲۱۶ نماينده حاضر، با ۸۳ رأي موافق، ۱۲۰ رأي مخالف و ۹ رأي ممتنع کليات لايحه بودجه سال ۹۷ کل کشور را تصويب نکردند.

اگرچه موافقان لايحه بودجه معتقدند که با توجه به برنامه ششم توسعه، بودجه‌ريزي سال ۹۷ کل کشور؛ «عملياتي»، «شفاف»، «پاسخگو» و «داراي انضباط مالي» است و مهم‌ترين دليل رد کليات لايحه بودجه در صحن علني مجلس‌شوراي‌اسلامي را تاثير پذيري نمايندگان از «گزارش تفريغ بودجه ۹۵» مي‌دانند، اما از نظر نمايندگان مخالف «مشخص نبودن سازوکار حذف بيش از ۳۰ ميليون يارانه‌بگير»، «ابهامات بودجه جايگزين طرح اشتغال دولت» و «افزايش حامل‌هاي انرژي» از عمده‌ترين مواردي است که نمايندگان مجلس را واداشت تا کليات لايحه بودجه ۹۷ کل کشور با اکثريت آراء‌ رد کنند.

رئيس سازمان برنامه‌و‌بودجه در پاسخ به منتقدان کليات بودجه گفته بود: «بودجه ۹۷ قرار نيست به همه مشکلات کشور در يک سال پاسخ دهد» محمد‌باقر نوبخت با «شبهه‌برانگيز» دانستن گزارش تفريغ بودجه ۹۵ ديوان محاسبات، تاکيد کرده بود که رد لايحه بودجه، «تنها باعث اتلاف ۷۲ ساعته وقت نمايندگان شده و پيام منفي به جامعه منتقل مي‌کند.»

مسلماً هر طرح، پيشنهاد و مصوبه‌ داراي نقاط قوت و ضعف مي‌باشد و بودجه پيشنهادي سال ۱۳۹۷ نيز از اين قاعده مستثني نيست و قرار نيست بودجه ۹۷ به همه مشکلات کشور در يک سال پاسخ دهد، اما انتظار مي‌رود سياستمداران و مردان تصميم‌ساز دولت روحانی دچار خطاي تحليلي نشده و با فهم عمق مسائل و مشکلات جدي که سال هاست کشور با آن‌ها دست‌ به گريبان است به صورت منطقي به ريشه‌يابي چرايي مخالفت اکثريت نمايندگان با لايحه بودجه پيشنهادي بپردازند. آنان بايد واقعيت‌ها را درک کنند و به طور جدي در راستاي بهبود شرايط گام بردارند.

اگرچه رد طرح بودجه سالانه کشورها از سوي مجلس نمايندگان در همه جاي دنيا معمول است و در ايران هم بايد يک روند معمولي تلقي گردد، اما نبايد فراموش کرد که داشتن يک بودجه شفاف، کارا و مؤثر نيازمند توجه به نقاط ضعف و قوت آن است. به باور تحليل‌گران سياسي رد کليات بودجه را مي‌توان از يک سو به عنوان مخالفت گسترده نمايندگان با لايحه بودجه دولت روحاني دانست و از سوي ديگر آن را بايد واکنشي از طرف نمايندگان به اعتراض‌هاي سراسري اخير تلقي کرد.

به گفته علي لاريجاني رئيس مجلس‌شوراي‌اسلامي پس از رد کليات لايحه بودجه از سوي نمايندگان، کميسيون تلفيق ۷۲ ساعت فرصت دارد لايحه بودجه را بررسي و اشکالات اين لايحه را اصلاح کند. با اين حساب کميسيون تلفيق تا شنبه هفته آينده (۱۴ بهمن) فرصت دارد تا با مد نظر قرار دادن نقدها و پيشنهادهاي نمايندگان موافق و مخالف، لايحه بودجه ۹۷ را دوباره مورد بررسي قرار داده و براي رفع نقايص و مشکلاتي که نمايندگان مجلس از آنها ياد کردند اقدام کند.

اکنون که نمايندگان مجلس کليات لايحه بودجه سال ۹۷ رد کرده‌اند، از کمسيون تلفيق انتظار مي‌رود در بررسي و اصلاح لايحه بودجه ۹۷ کل کشور با نگاه تعاملي، واقعيت‌هاي موجود و اولويت‌هاي اقتصادي جامعه را در نظر بگيرند و با دقت و وسواس بيشتر و با نگاه کلان و ملي بودجه سال ۱۳۹۷ را بررسي نموده تا نقاط مبهم و پرسش برانگيز آن برطرف شده و يک بودجه قابل تطبيق و در عين حال مؤثر تصويب گردد.

حسين طاهري‌فرد

 

">

جدیدترین ان "> اخبار ان و ">اخبار و اخبار دانش آموزان را در مطالعه کنید.

اجاره ویلا (اجاره شبانه – با تخفیف و بهترین شرایط)

اجاره روزانه ویلا (در مشهد-کیش-قشم-شمال)

اجاره ویلا در شمال

خرید آپارتمان در تهران (نقدی – قسطی – با وام و بهترین شرایط)

طراحی سایت املاک

اقدام پژوهی


گزارش تخصصی

درباره ی admin

همچنین ببینید

سید حمایت میرزاده

مجلس اجازه هیچ‌گونه واگذاری مدارس دولتی را نمی‌دهد/ نباید از حوزه آموزش انتظار بازدهی اقتصادی داشت

سید حمایت میرزاده: در راستای بررسی طرح اصلاح قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون ...

3 دیدگاه

  1. سیاست اقتصادی دولت سیاست اشتباهی است که جامعه را به بن بست خواهد برد و این سیاست با تاریخ مصرف خیلی قدیمی تغییر مسیر خواهد داد ! این سیاست در واقع وقت تلف کردن می باشد نه Reconsider نمایندگان !

  2. آقای نوبخت شما ۷۲ ساعت را وقت تلف کردن می دانید اما ۵ سال! وقت مردم را که جنابعالی و دارو دسته باصطلاح نخبه تان هدر دادید و با آن کارنامه درخشانتان که پر از اختلاس و …. را در نظر نمی گیری، عرض خود می بری و زحمت ما را م…….

  3. ۲۳۰۰ت برای یارانه یک نفر زیاد است ولی برای یک خانواده ۴ نفره کم است . نمایندگان محترم تجدید نظر کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

امارگیر سایت