خانه / اخبار آموزش و پرورش / اخبار آموزش و پرورش کشور / «سر بی کلاه» فرهنگیان بازنشسته در بودجه سال ۹۶

«سر بی کلاه» فرهنگیان بازنشسته در بودجه سال ۹۶

بازنشسته کمتر سالی را به یاد دارند که پاداش پایان خدمت آنها در زمان مقرر و با فاصله اندک پس از فراغت از کار پرداخت شده باشد و به نظر می‌آید در بودجه سال ۹۶ نیز اعتبار پاداش پایان خدمت نادیده گرفته شده است.

 

به گزارش خبرگزاری ، حال و هوای بازنشستگی، فضای آرامش و آسایش است. زمان فراغت از کاری مستمر و متوالی و جدّ و جهدی بسیار که حالا منتج به نتیجه‌ای مطلوب آن هم در قامت سال‌ها تجربه و تلاش است و وقت بهره‌برداری از مواهب مادی و معنوی حاصل از آن است.

در این شرایط ، بازنشستگان فرهنگی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و همواره انتظار دارند هنگام رسیدن به این بازه زمانی زندگی خود، نتیجه و ثمره مادی و معنوی آن را مشاهده کنند.

اگر به وضعیت بازنشستگان سال‌های اخیر آموزش و پرورش بنگریم، به وضوح مشاهده می‌کنیم که پرداخت پاداش پایان خدمت آنها دچار تأخیر و بی‌برنامگی بوده است؛ به شکلی که بازنشستگان فرهنگی خاطره خوشی از دریافت پاداش‌های خود در موعد مقرر و مناسب در اذهان خود نداشته‌اند.

* تاریخچه پرداخت پاداش پایان کار در سال‌‌های اخیر

با نگاهی گذرا به زمان‌های پرداخت پاداش‌های پایان خدمت ، به خوبی ملاحظه می‌کنیم که همواره این پرداخت‌ها با تأخیر طولانی انجام شده است؛ به طوری که برای نمونه پاداش پایان خدمت سال ۹۳ دو سال بعد و نیز پاداش مربوط به سال ۹۴، بعد از یک سال و در مجموع در دی ماه سال جاری پرداخت شده است.

بازنشسته کمتر سالی را به یاد دارند که پاداش پایان خدمت آنها در زمان مقرر و با فاصله اندک پس از فراغت از کار، پرداخت شده باشد.

با توجه به سیاهه زمان‌های پرداخت پاداش پایان خدمت در سال‌های اخیر، این نکته به خوبی مشهود و ملموس است که پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشسته هنوز به عنوان یکی از برنامه‌های محوری و اساسی دولت مطرح نیست و احساس می‌شود نگاه به این موضوع، نگاه حاشیه‌ای و جنبی است.

* ناپدید شدن اعتبار ۵ هزار و پانصد میلیاردی پاداش پایان خدمت در بودجه ۹۶

این ادعا را می‌توان در بودجه سال آینده نظاره کرد؛ جایی که پرداخت پاداش پایان خدمت شاغلان سال‌های ۹۵ و ۹۶ نیازمند ۵ هزار و پانصد میلیارد تومان است، اما به رغم تاکیدات مسئولان این وزارتخانه و وعده های مکرر به ، آمار های مربوط به بودجه سال آینده وزارت آموزش و پرورش نشان می دهد که هیچ تخصیص اعتباری در این خصوص صورت نگرفته است و جیب آموزش و پرورش و به تبع آن بازنشسته همچنان خالی است. 

 باید این طور برداشت شود که با توجه به شواهد و قرائن موجود، فعلاً بازنشستگان این سال‌ها نباید منتظر واریز پاداش‌های خود باشند و چشم‌انتظاری آنها افق روشنی نخواهد داشت و هیچ برنامه‌ریزی برای دریافت آن نداشته باشند.

با توجه به نیازهای مبرم بازنشستگان و چشم به راهی طولانی مدت برای دریافت پاداش‌های پایان خدمت خود، چرا عزم جزمی برای پرداخت‌ها و لحاظ کردن اعتبار لازم برای آن در بودجه سال آینده وجود ندارد؟ و باید بازنشستگان فرهنگی همچنان  منتظر  وعده «شاید وقتی دیگر» پرداخت‌ها باشند؟

انتهای پیام/

">

جدیدترین ان "> اخبار ان و ">اخبار و اخبار دانش آموزان را در مطالعه کنید.

اجاره ویلا (اجاره شبانه – با تخفیف و بهترین شرایط)

اجاره روزانه ویلا (در مشهد-کیش-قشم-شمال)

اجاره ویلا در شمال

خرید آپارتمان در تهران (نقدی – قسطی – با وام و بهترین شرایط)

طراحی سایت املاک

اقدام پژوهی


گزارش تخصصی

درباره ی admin

همچنین ببینید

چه کسی مُقَصّر است؟ دولتمردان وقانون گذران یا بازنشستگان

اخبار  اصل ۵۶ قانون اساسی میگوید: ‌‌”حاکمیت مطلق بر جهان و انسان از آن خداوند ...

6 دیدگاه

 1. بازنشسته اواره

  حق گرفتنی است حق گرفتنی است حق گرفتنی است با این اب سردی که مجمع رو دست بازنشستگان فرهنگی ریخت باید به کمیته امداد رجوع کنیم ۳۰سال خدمت کردیم اما نوبت وام مسکن به ما نرسید که نرسید اما چند هزار میلیارد بدست اقا دزده رسید در سایر سازمانها دیپلم فقط ۳۰۰هزار تومن وام ساخت گرفت و از زمین شهری دو قطعه زمین رایگان گرفت یکی را فروخت وبا پولش دومی را ساخت اما در آپ لیسانس بعد از ۳۰ سال در روستا مستاجر است پول اجاره نشینی در شهر را ندارد بچه هایش مسخره اش میکنند که پدر ما یک وجب زمین روی کره زمین ندارد که روی آن جان دهد درود بر مجمع تشخیص مصلحت برای جلوگیری از اجرای عدالت آن هم عدالت نسبی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. همکاران عریززجرکشیده وزجرکش شکم سیرازگرسنه خبرندارد؛ازچه کسانی درخواست رسیدگی میکنید،در. کشوری که شهداوامام شهداخواستارعدالت ومساوات درجامعه بودندبه بوتهٔ فراموشی رفت.همیشه این شعر ٱستادم سرلوحهٔ کارم میباشد.
  هرکه ازجان گذردجانش دهند.
  هرکه ازسامان گذردسامانش دهند.

 3. حسین منصورنژاد

  باعرض سلام و تسلیت شهادت ام ابیها فاطمه زهراء(س)با احترام ازمسئولین نظام وبخصوص نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی تقاضا واستدعا داریم درحکومت عدل اسلامی آیا دربین کارمندان یک وزارتخانه بیعدالتی ونابرابری حقوقی اینقدر بیدادکند که یک شاغل ویک بازنشسته دارای یک مدرک اختلاف حقوقی ۱/۵تا۲میلیون تومانی باشد وکارکنان دستگاههای دیگر ۳تا ۴و۵ برابر بیشترازبازنشسته فرهنگی بیچاره ای که عمری راجهت تعلیم وتربیت همان آقایانی که امروز در راس کارند وهیچ توجهی به آنهانداشته و حق قانونی وعدالتی راکه درقانون اساسی وقانون مدیریت خدمات کشوری است زیر پاگذاشته ودم ازحق وعدالت میزنند وبازنشستگان قبل ازسال ۸۶ تا ۸۰ که حتی پاداش پایان خدمتی برابر۳تا۴تومان که انهم بعدازچندمدت وبصورت تکه تکه پرداخت نمودند که نه شمافهمیدید ونه چشم ماوزن وبچه مان ولی حالا باپاداشهای ۱۰۰ تا۲۰۰ میلیونی دریافت میدارند وبمابانشستگان فرهنگی حق قانونی مان که همان تنها حقوق مان میباشد براساس عدالت پرداخت نمیشود بخدای یکتا اگر حق چنین افراد پیشکسوت وبازنشسته ائ که مدت ۳۰ سال دربدترین مناطق وروستاهای صعب العبور وجاده خاکی وبدون آب وبرق وفاقد وسیله نقلیه و امکانات رفاهی پرداخت واداءنشود همگی دربرابر خداوند بزرگ مسئولند وبایدپاسخگو باشند باتوجه به اینکه الان باتمام امکانات رفاهی ساختمانهای جدید وشیک وجاده های آسفالته وماشینهای انفرادی ودفاتر وکلاسهای کامپیوتری واینترنتی وهمچنین بانکها که کلا” اموراتشانرا بیشتر دستگاه ها وکامپیوتر انجام میدهندآیا انصاف وعدالت است که بااین مقایسه کاری و شغلی ومدرکهای مساوی چندین برابر مان دریافتی داشته باشند هرچند بگفته مولایمان علی(ع)که حق خوردنی نیست وبایدمطالبه کرد وبایدحق وطلب قانونی خویشرا برابر قانون وعدالت اسلامی ازنمایندگان محترم که درخانه ملت برای ملت واجرای عدل وعدالت قانونی انجام وظیفه میکنندتقاضاودرخواست نمود تا اقدام نمایند ازلطف وعنایت تمام نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی که در راه حق وحقوق قانونی ما بازنشستگان که زیرخط فقر ۲ و۳ ملیون تومان دریافتی داریم با درنظر گرفتن خدا وایمان وعدالت اسلامی تصویب ونسبت به احقاق حق قانونی مان اقدام فرمایند ودعای خیر وآه گرم تمام بازنشستگان بدرقه راهتان باد(بگفته مولایمان علی (ع)که میفرماید این پست ها ماندنی نیست ما همه به فردای قیامت وروزسئوال وجواب درمقابل پروردگارمان ایمان داریم)

  بر

 4. درود و عرض ادب و احترام و دست مريزاد وسپاس بيکران از زحمت دوستان فرهيخته و بزرگوار ، به استحضار می رسد که بنده درسال ۸۷ بازنشسته گرديدم با ۲۷ سال سابقه و پيش از موعد وحقوقمان با همان معدل سال ۲۶ و ۲۷ محاسبه گرديد در حالی که دولت طی حکمی سه سال سنوات خدمت را به سوابقان اضافه نمود در صورتی که حقوق بايد بر اساس معدل سال ۲۹ و ۳۰ پرداخت گردد و درحال حاضر حقوقمان با مدرک ليسانس وبا گروه ۱۹ دويست هزار تومان از حقوق يک ديپلم بازنشسته درسال قبل کمتر است هر دو در يک مقطع و با يک پست ، بارها در کلاسمان تدريس نموديم که اسلام دين برابرای است ولی ظلمی عظيم در حقان انجام شده که به تدريس خودمان شک نموديم حداقل مجلس در اين مورد مصوب نموده بود که بايد حقوق بازنشستگان پيش از موعد با معدل سال ۲۹ و۳۰ محاسبه و پرداخت گردد اين چه مجلسی است که پيگير مصوبه خودش هم نيست ، زياد دلخوش به مصوبه مجلس نباشيد من قبلا در مقايسه با برادرم که با همين مدرک در بانک کار میکند از نظر حقوقی از طرف خانواده ام مورد سرزنش بودم ولی هم اکنون از طرف خانواده و همان همکار ديپلمم که پارسال بازنشسته شده تمسخر میشوم با داشتن دو دانشجوی ارشد و کارشناسی در دانشگاه غيرانتفاعی و بيماری ام چگونه روزگار را سپری کنم در منطقه ای سردسير که فقط پول گازش در يک ماه ۲۵۰ هزار تومان است ، اگر عدالت را ديديد سلام ما را هم برسانيد، به همه.همکاران اعلام نماييد که اگر به خواسته هايمان توجه نگردد به هيچ وجه به اين نمايندگان و دولت در انتخابات رأی ندهند چرا در مملکتی با اين همه ثروت وقتی به ما می رسند بودجه نيست ، چطور تما زنگ ها :زنگ انقلاب ، زنگ مبارزه با زلزله ، زنگ انرژی هسته اي و هر زنگ ديگری در مدرسه به صدا در می آيد ولی موقع تقسيم قنائم فرهنگيان کمترين سهمی ندارند. مسؤلين بايد بدانند که صبر ما به سر آمده است و ديگر طاقت نداريم .

 5. فاطمه برخوردار

  این همه ظلم بر جامعه فرهنگی بس است

 6. لطفا نسبت به افزایش حقوق مستمری بگیران که از بازنشستگی کشوری حقوق میگیرند کمک نمایید متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

امارگیر سایت