چتری وارونه ، در باران هزینه های درمان

اخبار آموزش و پرورش

نصراله خلیلی
اخبار آموزش و پرورش بیماری در هر سنی به سراغ انسان ها می آید اما معلمان بازنشسته با توجه به سن و سال ودوران سالمندی بیشتر به بیماری های مختلف مبتلا می شوند بیماری هایی وجود دارند که خاص دوران سالمندی اند و در دوران جوانی به ندرت دیده می شوند.
امروزه پدیده سالمندی و مسائل و مشکلات مربوط به آن موضوع بسیار مهمی می‌باشد. و انسان ها درهر دوره‌ ای از عمر بشر مشکلات خاص خود را دارند. در این مقطع جوامع سالخورده و سالمندان با مسائل و مشکلات خاص دوران سالمندی از قبیل مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، بهداشتی، درمانی و … مواجه هستند. بنابراین بررسی بیماری‌های سالمندان و هزینه‌های درمانی بسیار بالای آن‌ها به عنوان یک موضوع محوری ضرورت دارد .که باید مورد توجه دولتمردان و کارگزاران خدمات بیمه ای باشد. دوره بازنشستگی در کشور ما معمولا با دوران بروز انواع و اقسام بیماری‌ها همراه شده است .نبود یک بیمه کار آمد وپاسخگو نیازهای معلمان وهزینه گزاف درمان ،سختی درمان را مضاعف کرده است به همین خاطر بیمه های درمان جوابگوی نیازهای قشر سالمند نیست وهمه معلمان از پوشش بیمه‌های درمانی خود، ناراضی و گلایه مند هستندو به نفع کار گزار می دانند.
بازنشستگان باید بابیمه‌های تکمیلی قرارداد ببندند که این موضوع هم از توان مالی کانون‌ها و بازنشستگان، خارج است. با توجه به این که بازنشسته‌ها، حق بیمه پایه، حق بیمه تکمیلی اول و گاهی حق بیمه تکمیلی دوم را پرداخت می‌کنند، پیشنهاد می شود با توجه به نظر معلمان بازنشسته دولت نسبت به تجمیع این بیمه‌ها اقدام کند تا همه هزینه‌های درمانی ازجمله هزینه‌های بیمارستانی و هزینه‌های آزمایش‌های تشخیصی تامین شود.
میانگین عمر اداری کارمندان در نظام‌های اداری، 30 تا 35 سال است. این مدت از بهترین لحظات عمر یک کارمند محسوب می شود که فرد از دوران جوانی به کهنسالی می‌رسد. بازنشستگی از زمانی آغاز می‌شود که معلم بازنشسته قدرت بدنی و شادابی لازم را برای انجام فعالیت مجدد را از دست می دهد. هزینه های کمر شکن درمان وحقوق اندک وعدم توانایی وتندرستی کار و ادامه حیات را مشکل ترو رفته رفته انواع بیماری‌ها را نیز تجربه می‌کند.
در این زمان وظیفه دولتمردان و مردان بی ادعا در خدمتگزاری وحمایت از بازنشستگان با تقویت بیمه جامع را می طلبد تا همه هم و غم خود را به پای کشور گذاشته‌ و از سالمندان و گنجینه های خرد وتجربه حمایت جدی کنند. تامین هزینه درمان فرد بازنشسته و خانواده آنان، طوری که کارمند در زمان اشتغال، دغدغه و نگرانی بابت زمان بازنشستگی و هزینه های درمان نداشته باشد، ازجمله این چترحمایتی بیمه تکمیلی بدون سقف درمان با افزایش مراکز درمانی خاص برای بازنشستگان با کمترین هزینه و یا رایگان از ضرورت حمایت می باشد.
طبق قرارداد صندوق بازنشستگی کشور با بیمه آتیه‌سازان حافظ، هزینه‌های بیمارستانی بازنشسته‌های عضو این بیمه باید به طور مستقیم از سوی این بیمه پرداخت شود، اما در اغلب موارد این چنین نیست. یعنی بازنشسته باید خودش هزینه‌های بیمارستانی را پرداخت کند تا پس از دو یا سه ماه، بیمه طلایی پس از تایید صندوق‌های بازنشستگی، هزینه‌ها را برابر تعرفه پرداخت کند که این فرآیند از توان مالی بسیاری از بازنشستگان خارج است. همه بازنشستگان بر این باور هستند.که تاکنون بیمه‌های پایه درمانی، تدبیر شایسته‌ای برای حمایت از درمان معلمان بازنشسته نیندیشیده است ، طوری که بسیاری از کلینیک‌ها، بیمارستان‌های خصوصی و پزشکان از پذیرش دفترچه بیمه بازنشستگان خودداری می‌کنند.
نبود یک بیمه جامع و فراگیرو پاسخگو سبب شده است خیلی از بازنشستگان به سمت بیمه‌های تکمیلی بروند که البته آن هم با مشکلات خاص خود همراه است.به همین منظور باید برای چابک سازی بیمه وتامین هزینه های درمان سالمندان تدبیری اندیشید واین موضوع از اهمیت ویژه ای نزد بازنشستگان وتیم مذاکره کننده با مسئولین برخورداراست.
۱ . پیگیری همه ی ما در ترمیم ۶۰ درصد تفاوت دریافت حقوق با شاغلین بوده و نه ۶۰ درصد حقوق . بازهم تاکید داریم که همه بر ۶۰ درصد تفاوت دریافت اصرار داریم و لا غیر که شامل همه ی بازنشستگان عزیز می شود تا بتواند قسمتی از هزینه های درمان را تامین کند.
۲ . بحث بیمه چابک وتقویت وحمایت دولتمردان ازیبیمه کار آمد بطور جدی توسط تیم مذاکره کننده مطرح شده و کسی نیست که ارتقاء بیمه را یک ضرورت نداند ونسبت به آن حساس نباشد .
۳ – طلب ۶۷/۷ طبق تورم یک فصل جدید پیگیری نیاز دارد و کسی نیست به آن فکر نکرده باشد و یا دنبال نکرده باشد
۴ . پس از بهبود مراتب فوق ، همسان سازی و همترازی با وزارتخانه های پیشتاز که دیپلم در آنجا بیش از لیسانس در آموزش و پرورش و کشوری می باشد باید بطور جدی دنبال و محقق گردد .

ما راه درازی در پیش روی داریم و مصمم به طی نمودن و به مقصد رسیدن به آن هستیم . لذا همه ما از وکلای متعهد ودلسوز خود انتظارداریم تا از حقوق حقه ما  درزمان بررسی لایحه وتصویب قوانین در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بطورشفاف حمایت وبه دفاع از سالمندان خود برخیزند. بالاخص بیمه درمان که از ضروریات و موضوعات محوری این دوره از زمان حیات است .

برای مشاهده آخرین خبرهای فرهنگی بر روی موضوعات زیر کلیک کنید:

اخبار بازنشستگان

اخبار معلمان حق التدریسی

سرباز معلم
،صندوق ذخیره فرهنگیان

مقالات ارسالی برای واژه نیوز

مهمترین اخبار

کمپین حمایت از بازنشستگان

اخبار آموزش و پرورش

اختلاس های فرهنگی

اخبار اقتصادی و معیشتی فرهنگیان

اخبار بسیج فرهنگیان

اخبار دانشگاه فرهنگیان

پست های مرتبط

پیام بگذارید