غندالی با سمت سرپرستی بانک سرمایه در زندان است

اخبار آموزش و پرورش

اخبار آموزش و پرورش مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: مدیرعامل سابق این صندوق با سمت سرپرست بانک سرمایه بازداشت شد.

به گزارش خبرگزاری فرهنگیان، مهدی نیکدل در نشست خبری که در غرفه صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: موضوع واریز سهم ۵ درصدی دولت برای فرهنگیان در برنامه ششم توسعه دیده شده و دولت را مکلف به واریز این سهم شده است اما این مساله در برنامه پنجم دیده‌ نشده‌ بود.

وی با بیان اینکه مجموع واریزی دولت و معلمان  از سال ۷۴ تاکنون کمتر از ۶ هزار میلیارد تومان بوده است، اظهار کرد: بر اساس مصوبات فرهنگیان باید ۵ درصد از حقوق خود را به صندوق واریز کنند اما ۱.۳ درصد از حقوق آنها کسر می شود و دولت معادل همین را به صندوق واریز می کند.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان افزود: هزار و ۱۰۸ میلیارد تومان واریزی فرهنگیان و ۳۴۹ میلیارد تومان واریزی دولت بوده است و  با احتساب سودهای جمع آوری شده به کل موجودی معلمان ۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است که از این میزان ۹۹۸ میلیارد تومان معادل ۲۲ درصد در شرکت های ساختمانی معلم و هزار و ۴۶ میلیارد تومان در پتروفرهنگ سرمایه گذاری شده است.

نیکدل اظهار کرد: اموال فرهنگیان در هوا نیست که کسی آنها را ببرد. اموال در قالب پتروشیمی مروارید، ماشین سازی اراک و دیگر شرکت های سرمایه گذاری است که عمده آنها سودآورند. ۸ درصد در قالب وجه اداره شده تحت لیزینگ ما اداره شده است.

وی درباره واگذاری خودروی لوکس به مدیران آموزش و پرورش گفت: تاکنون بیش از ۱۱۵ هزار دستگاه خودرو از سایپا و ایران خودرو به معلمان به صورت لیزینگ واگذار شده است. در مقطعی ۳۰۰ خودروی i۲۰ وارد برنامه لیزینگ ما شد که ۱۰ تا ۱۲ نفر از مدیران آن را دریافت کردند و مابقی را کارمندان و فرهنگیان گرفتند. فرهنگیان خود اصرار دارند که خودروهای گران قیمت تر و با کیفیت تر از طریق لیزینگ به آنان واگذار شود.

نیکدل با اشاره به اینکه صندوق ذخیره فرهنگیان ۱۷ شرکت اصلی و ۲۷ زیرمجموعه فرعی دارد توضیح داد:شرکت های فرعی ۶.۷ درصد سهام بانک سرمایه را در اختیار دارند که سر جمع آن به حدود ۴۷ درصد به بانک سرمایه می رسد.

وی افزود: شرکت اصلی ما بانک سرمایه نیست و برای ورودی آن اعمال مدیریت نداریم بلکه زیر نظر بانک مرکزی است. ما ۴۷ درصد سهام در این بانک داریم.

نیکدل در مورد علت دستگیری «شهاب‌الدین غندالی» مدیرعامل سابق صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: در مقطعی مشکلاتی رخ داد و مدیرعامل صندوق ذخیره، سرپرست بانک سرمایه شد. اگر در زندان است با سمت بانک سرمایه بازداشت شده است.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان تاکید کرد: عده ای آگاهانه اختلاس های بانک سرمایه را به صندوق ذخیره فرهنگیان ربط می دهند و به دنبال تشویش اذهان عمومی هستند. سرمایه ما به ۶ هزار میلیارد نمی رسد که ۸ هزار میلیارد آن را خارج کرده باشند.

وی یادآور شد: پس انداز فرهنگیان در بانک سرمایه نبوده است بلکه وجوه فرهنگیان در صندوق ذخیره است.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان به استقرار ۴ نهاد نظارتی در صندوق ذخیره فرهنگیان اشاره کرد و گفت: آنان اسناد ما را بررسی می کنند که ما از این موضوع استقبال می کنیم البته منکر سوءمدیریت و تخلفات نیستیم اما ابعاد آن ۸ هزار میلیارد نیست.

نیکدل در مورد میزان حاشیه سود شرکت ساختمانی معلم اظهار کرد: حاشیه سود این شرکت ۱۱ درصد بوده البته با وجود رکورد مسکن اغلب شرکت ها در زمینه مسکن متضرر شدند اما پیش بینی می کنیم در سال آینده وضعیت بازار مسکن بهبود یابد و ما نیز سوددهی مان افزایش یابد.

وی درباره میزان انصرافی فرهنگیان از صندوق فرهنگیان پس از اخبار اختلاس، خاطرنشان کرد:۸۸۰ هزار معلم عضو صندوق از ابتدای تاسیس آن هستند که از ابتدای سال ۶ هزار نفر از صندوق خارج شده‌اند که عمدتا بازنشسته بودند و میزان انصرافی ما شاید ۶۰۰ یا ۷۰۰ نفر بوده باشد.

برای مشاهده آخرین خبرهای فرهنگی بر روی موضوعات زیر کلیک کنید:

اخبار بازنشستگان

اخبار معلمان حق التدریسی

سرباز معلم
،صندوق ذخیره فرهنگیان

مقالات ارسالی برای واژه نیوز

مهمترین اخبار

کمپین حمایت از بازنشستگان

اخبار آموزش و پرورش

اختلاس های فرهنگی

اخبار اقتصادی و معیشتی فرهنگیان

اخبار بسیج فرهنگیان

اخبار دانشگاه فرهنگیان

پست های مرتبط

4 دیدگاه برای “غندالی با سمت سرپرستی بانک سرمایه در زندان است”

 1. معلم ازهمه چیز محروم

  به معلم حق مسکن وایاب وذهاب وماموریت نشسته وکارتهای هدیه به مناسبتهای مختلف و…که نمی دهید لااقل امانتدار خوبی باشید وازپول آنها درصندوق کاغذی ذخیره بدرستی محافظت کنید

 2. آشنا

  معلم مگه چقد حقوق داره که 5 درصد هم بده به شما

 3. آشنا

  حب به ما هم 12 هزار میلیارد بدید، زندان هم میریم.زندان شد نون و آب برای معلمان

 4. فرهنگی

  کمپین بودجه عادلانه.

پیام بگذارید