برنامه های ویژه برای جلب اعتماد/ ارائه خدمات به فرهنگیان گسترش می یابد

اخبار معلمان

اخبار آموزش و پرورش مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان که در این ماهها روزهای بسیار سختی را سپری می کند معتقد است که باید اطمینان و اعتماد فرهنگیان به این مجموعه را برگردانیم و برای همین شرکت سرمایه گذاری رفاه و اقتصاد فرهنگیان را تاسیس کردیم و جلوی تمامی فعالیت های شبه ناک را می گیریم.

به گزارش خبرگزاری فرهنگیان، اوایل آبان ماه و در زمان وزارت علی اصغر فانی بر آموزش و پرورش بود که خبر عدم شفافیت مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه اعلام و شهاب الدین غندالی مدیرعامل وقت صندوق به اتهامات مختلف بازداشت و مورد پیگرد قانونی قرار گرفت.
 
علی اصغر فانی این اتفاقات را خلطی بین فعالیت های صندوق و بانک سرمایه دانست و مسئولان سیاستگذاری صندوق ذخیره هم این جابجایی رقم هشت هزا میلیاردی و وام داده شده را به چندین نفر، اختلاس ندانستند.هرچند علی اصغر فانی در آخرین روزی وزارتش علیرضا ناصری را جایگزین غندالی در این صندوق کرد.
 
بعد از حضور فخرالدین احمدی دانش آشتیانی به عنوان وزیر آموزش و پرورش و تاکیدی که بر دفاع از حقوق فرهنگیان داشت تعامل خوبی با مجلس شورای اسلامی ایجاد شد و کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان به ریاست جبار کوچکی نژاد تشکیل شد.
 
17 آذرماه بود که دانش آشتیانی در حکمی مهدی نیکدل را به عنوان مدیرعامل جدید صندوق ذخیره فرهنگیان منصوب کرد.مهدی نیکدل در سوابق اجرایی خود، عضویت در هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت پارس خودرو (همزمان با عضویت در هیئت مدیره و مدیرعامل سایر شرکت های خودروسازی وابسته) ، عضویت در هیئت مدیره و قائم مقامی مشاور صنعتی ایران ( تکنولوگ سابق)، قائم مقامی موسسه برنامه ریزی در توسعه (وابسته به سازمان برنامه)، عضویت در هیئت مدیره و مدیرعامل نیرو محرکه ( همزمان با مشاوره در ایران خودرو)، قائم مقامی گروه ایران خودرو و ریاست هیئت مدیره ساپکو ، نیرو محرکه ایران خودرو خراسان و… ، مشاور وزیر وقت پست ، تلگراف  و تلفن  ( وزارت فعلی ارتباطات و فناوری اطلاعات) در خصوصی سازی  و تشکیلات ،  فعالیت در شرکت های بخش خصوصی (مشاور ساختمانی ، خودرویی و تجاری) و… را دارد.
 
 
این کمیته یک جلسه مشترک را با وزیر آموزش و پرورش و مسئولان صندوق ذخیره داشت و دستور داد تا اعضای صندوق تمام مدارک و اسناد مورد نیاز این کمیته را در اختیارشان قرار دهند. از آن زمان ارتباط خوبی بین این کمیته، وزارت آموزش و پرورش و شرکتهای تابعه صندوق ذخیره فرهنگیان و قشر زحمت کش فرهنگیان ایجاد شده است.
 
 
برای دانستن فعالیتهای انجام شده و شرایط فعلی صندوق ذخیره فرهنگیان که این روزهای پرتلاطم را سپری می کند گفت و گوی مفصلی را با مهدی نیکدل داشتیم که متن کامل این گفت و گوی خبرنگار آموزش و پرورش پانا به شرح زیر است:
 
 
با توجه به تاکید وزیر آموزش و پرورش بر تعامل با کمیته تحقیق و تفحص مجلس در صندوق ذخیره، شما چه کارهایی در این رابطه انجام داده اید؟
 
وزیر آموزش و پرورش بلافاصله پس از برعهده گرفتن این سمت از تشکیل تیم حسابرسی به وضعیت شرکت های مختلف وابسته به صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد و گفت که به فرهنگيان عزیز اطمینان خاطر مي دهم که با هرگونه تخلفي كه در صندوق ذخيره فرهنگيان صورت گرفته باشد، به شدت برخورد مي كنم و گزارشي شفاف، علمي و تخصصي به فرهنگيان ارائه خواهم كرد.
 
دکتر آشتياني همچنین از تشكيل كميته تحقيق و تفحص مجلس شوراي اسلامي براي بررسي عملكرد مالي صندوق استقبال كرد و همزمان از بنده خواست که با كميته مذکور نهايت همكاري را داشته باشم و تمام آمار و ارقام را در اختيار آنان قرار دهم.
 
 
بنده هم بر حسب وظیفه ای که وزیر آموزش و پرورش داده بودند در همان بدو ورود به موسسه و در تاریخ 22 آذرماه 1395 در مراسم معارفه خود دغدغه اصلی تیم جدید را حفاظت از منافع فرهنگیان عنوان کردم و گفتم که جلوی فعالیت هایی که ممکن است شبه ناک باشد را می گیرم تا سازوکار درستی برای آن طراحی شود که برای همیشه از تکرارچنین اتفاقاتی جلوگیری شود. 
 
 
در همین حال اعضای کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان در مجلس شورای اسلامی مشخص شده و کار خود را آغاز کرده اند و تیم مدیریتی جدید موسسه متعهد است که با آنها همکاری کامل نموده و تمام اطلاعاتی را که می خواهند در اختیارشان قرار دهد. 
 
 
در این رابطه جلسه ای با مدیران موسسه و مدیران عامل شرکت های تابعه به منظور هماهنگی در زمینه همکاری با نهادهای فوق الذکر برگزار کردیم و مدیران را کاملا توجیه کردیم.
 
 
در این مدت چه تعداد اسناد و مدارک و در چه بخش هایی را به این کمیته تحویل داده اید؟
 
در واقع اعضای کمیته تحقیق و تفحص هر مدرک و یا سندی که از صندوق ذخیره فرهنگیان و یا شرکت های تابعه خواسته اند در اختیار آنها قرار گرفته است و در ادامه نیز همکاری کامل صورت می گیرد.
 
 
تاکید وزیر آموزش و پرورش و شما بر صیانت از حقوق فرهنگیان در این صندوق بوده است و برای عملیاتی شدن این برنامه ها چه کارهایی را انجام داده اید؟
 
 
تیم مدیریتی جدید در گام نخست از افراد متخصص، خوشنام، آشنا و مسلط به فعالیت های اقتصادی و بازرگانی و همچنین دارای سابقه فعالیت اقتصادی موفق در نهادهای اقتصادی کشور بهره می گیرد تا بتواند سودآوری موسسه را از طریق فعالیت های اقتصادی قانونی به بیشترین حد ممکن برساند. در کنار آن، سرمایه گذاری در طرح های اقتصادی دارای چشم انداز سودآوری در بلندمدت می تواند به معلمان اطمینان خاطر بدهد که در هر شرایط اقتصادی، سرمایه های آنها محفوظ می ماند.
 
 
نه تنها در بدنه موسسه بلکه در تمامی شرکت های تابعه از مدیران و کارشناسان متخصص با حوزه فعالیت شرکت بهره گرفته و با برنامه هایی که در دست اقدام است شرکت های تابعه موسسه به پویایی و سودآوری مورد انتظار دست خواهند یافت. 
 
 
در گام دوم همانگونه که در بدو ورود به موسسه متعهد شدیم، جلوی تمامی فعالیت های شبه ناک را گرفته و سازوکار درست و دقیقی طراحی می کنیم که برای همیشه از تکرار چنین اتفاقاتی جلوگیری شود.
 
برقراری سیستم نظارت و کنترل بر تمامی فعالیت های اقتصادی در مجموعه موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان یکی از اولویت های ما خواهد بود تا از این طریق اطمینان و اعتماد فرهنگیان به این مجموعه اقتصادی را بازگردانیم. اگرچه فرهنگیان عزیز همواره پشتیبان موسسه بوده و تداوم عضویت 90 درصدی آنها در صندوق ذخیره فرهنگیان نشان می دهد که به این مجموعه اعتماد دارند اما در عین حال انتظارات بحق و بجایی از موسسه دارند که حتما در برنامه های آینده لحاظ خواهد شد.
 
 
در کنار این اقدامات، همکاری کامل با نهادهای نظارتی و کمیته تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی در دستور کار بوده و از هر اقدامی که در راستای شفاف سازی فعالیت های موسسه باشد استقبال می کنیم. همچنین وظیفه خود می دانیم از تمام مسئولین محترم قوه قضائیه، نهادهای امنیتی، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و … که در تمام این مدت با دلسوزی و دقت لازم، موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه را در زمینه استرداد حقوق فرهنگیان مساعدت کردند، سپاسگزاری کرده و تقاضا داریم در ادامه این روند ما را یاری کنند. در همین حال به فرهنگیان عزیز عضو موسسه اطمینان خاطر و تعهد می دهیم تا دریافت کلیه مطالبات صندوق و بانک سرمایه از هیچ کوششی مضایقه نخواهیم کرد.
 
 
با این حال، انتظار داریم که رسانه ها و سایر افراد مرتبط با موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان به واسطه تعهد و وظیفه ای که در قبال فرهنگیان به عنوان سهامداران اصلی این مجموعه دارند، از پیش داوری هایی که ممکن است به منافع معلمان صدمه بزند خودداری کنند و اجازه بدهند نهادهای مسئول با دقت و حساسیت لازم و البته در آرامش این موضوع را مورد بررسی قرار داده و نتیجه نهایی را اعلام کنند.
 
 
واضح است که عزم جدی برای حفاظت از سرمایه فرهنگیان از بالاترین سطح تا پایین ترین نقطه در دولت، وزارت آموزش و پرورش و همچنین صندوق ذخیره فرهنگیان وجود دارد بنابراین فرهنگیان عزیر اطمینان خاطر داشته باشند که در این روند کسی کوتاهی نخواهد کرد. در همین حال سرمایه گذاری های موسسه به ویژه در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی و همچنین بورس و سایر سرمایه گذاری هایی که در آینده در دستور کار خواهد بود، نوید بخش سودآوری پایدار و البته چشمگیر موسسه برای فرهنگیان عضو است.
 
 
برنامه های جدید شما در صندوق ذخیره برای کمک بیشتر به رفاهیات قشر فرهنگی جامعه چیست؟ چرا که از شما انتظارات زیادی می رود؟
 
با همکاری تنگاتنگ با معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در حال تدوین برنامه های تازه ای برای فرهنگیان در حوزه های مختلف هستیم که البته به موقع اطلاع رسانی خواهد شد. کما اینکه خدماتی مانند خودرو لیزینگی و خدمات بیمه ای و گردشگری شرکت های بیمه معلم و شرکت مسافرتی زاگرس به قوت خود باقی است. 
 
 
انتظارات فرهنگیان عضو موسسه کاملا بحق است و ما تمام تلاش خود را بکار می گیریم تا خدمات شایسته ای به این عزیزان ارائه کنیم. در این راستا شرکت سرمایه گذاری اقتصاد و رفاه فرهنگیان تاسیس شده تا به عنوان پل ارتباطی میان فرهنگیان، وزارت آموزش و پرورش و صندوق ذخیره فرهنگیان عمل کرده و به نوعی خدمات پراکنده به فرهنگیان را منسجم و کارآمد سازد. اگرچه این شرکت در ابتدای راه است اما پروژه های بسیار خوبی در دست اقدام دارد که بر روی آنها مطالعه و کار کارشناسی دقیق صورت گرفته است که در ماههای آتی به تدریج خدمات مورد نظر خود را اطلاع رسانی خواهد کرد. 
 
 
با توجه به مصوبه جدید مجلس شورای اسلامی مبنی بر مکلف شدن دولت بر پرداخت سهم خود به صندوق، این روند و تاثیر آن بر عملکرد صندوق را چطور می بینید؟
 
 
نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و همچنین اعضای محترم هیات دولت با طرح و تصویب ماده ای از لایحه برنامه ششم توسعه که دولت را موظف به پرداخت سهم خود به معلمان عضو صندوق می کند، یک گام اساسی در راستای ارتقای وضعیت معیشتی فرهنگیان برداشتند که شایسته تقدیر است.
 
 
در واقع با رأی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و بر اساس ماده ١٠٠ لایحه برنامه ششم توسعه، کارکنان وزارت آموزش و پرورش که عضویت صندوق ذخیره فرهنگیان را پذیرفته یا خواهند پذیرفت باید ماهانه درصدی از حقوق و مزایای خود را تا ٥ درصد به حساب صندوق واریز کنند.
در ادامه این ماده آمده است که «دولت نیز موظف است همه ساله معادل سهم واریزی اعضا به صندوق ذخیره فرهنیگان را به طور کامل در ردیف اعتباری خاص در بودجه سنواتی منظور و پرداخت نماید.»
 
 
این اقدام ستودنی که با حمایت اکثر نمایندگان محترم شورای اسلامی و همچنین اعضای محترم هیات دولت جمهوری اسلامی ایران به نتیجه رسیده است، نشان دهنده حسن نیت و همچنین عزم جدی این عزیزان در راستای ارتقای وضعیت معیشتی فرهنگیان عضو موسسه به ویژه در دوره بازنشستگی است.
سهم دولت یکی از مهم ترین جذابیت ها و مزایای موسسه است که با هدف افزايش قدرت مالي اعضای آن در دوران بازنشستگي و یا خروج از صندوق، به اعضا پرداخت می شود.
 
 
این تعهد از طریق یک سند رسمی و بالادستی، یعنی در برنامه دوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (تبصره ٦٣) و در اساسنامه موسسه نیز آمده (بند ١ ماده ٥) و در برنامه های سوم و چهارم توسعه نیز تنفیذ شده است. سهم مذکور طی برنامه های دوم، سوم و چهارم توسعه ایران به حساب اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان منظور شده و به اعضای خروجی نیز پرداخت شده است.
 
 
متاسفانه سهم دولت در برنامه پنجم توسعه تنفیذ نشد، بنابراین از سال ١٣٩٠ به بعد، هر ساله موضوع سهم واریزی دولت به موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان یکی از چالش ها و موضوعات جدی بوده و فرهنگیان عضو موسسه تاکنون از این سهم در برنامه پنجم توسعه بی نصیب مانده اند.
 
 
تصویب مجدد واریز سهم دولت در برنامه ششم توسعه خبر مسرت بخشی برای فرهنگیان عضو صندوق ذخیره فرهنگیان است زیرا بر میزان دریافتی آنها در زمان بازنشستگی تاثیر چشمگیری  خواهد داشت.
 
 
با این مصوبه آیا می توانید خدمات بهتری به اعضای صندوق ارائه کنید؟
 
 
قطعا اگر سهم دولت به موقع پرداخت شود توان مالی موسسه بالاتر می رود و می تواند در حوزه های اقتصادی سرمایه گذاری بیشتری انجام دهد. بنابراین این مصوبه قطعا چشم انداز ارائه خدمات به فرهنگیان عزیز را ارتقا می دهد.
 
 
این صندوق حدود 27 شرکت زیر مجموعه دارد و فرهنگیان انتظار دارند که این شرکت ها گامی در جهت کمک به رفاهیات آنها بردارند در این راستا چه اقداماتی را در برنامه دارید؟
 
 
درست است که موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان چندین شرکت زیر مجموعه دارد اما بسیاری از این شرکت های در حوزه هایی فعالیت دارند که به طور مستقیم نمی توانند خدمات به فرهنگیان عضو موسسه ارائه کنند. شرکت سرمایه گذاری فرهنگیان، شرکت ماشین سازی اراک، شرکت پتروفرهنگ و شرکت های وابسته آن، شرکت های گروه صنعتی و بازرسی ها و برخی شرکت های دیگر نیز هرکدام در زمینه تخصصی خود در حال فعالیت هستند. با این حال سودآوری این شرکت ها در نهایت منجر به پرداخت سهم الشرکه بیشتر به بازنشستگان و ارائه خدمات به فرهنگیان عضو می شود.
 
 
از سوی دیگر تعدادی از شرکت های موسسه می توانند در زمینه ارائه خدمات به فرهنگیان فعال باشند که هم اکنون نیز شرکت های مسافرتی زاگرس، بیمه معلم و لیزینگ و رفاه فرهنگیان خدمات قابل توجهی ارائه می کنند. برنامه ما گسترش دامنه و حجم ارائه خدمات شرکت های فعلی است کما اینکه بانک سرمایه نیز می تواند در زمینه ارائه تسهیلات به فرهنگیان نقش محوری داشته باشد.
 
 
همچنین همان طور که پیشتر نیز گفتم شرکت سرمایه گذاری اقتصاد و رفاه فرهنگیان به عنوان پل ارتباطی میان فرهنگیان، وزارت آموزش و پرورش و صندوق ذخیره فرهنگیان عمل کرده و به نوعی خدمات پراکنده به فرهنگیان را منسجم و کارآمد سازد. این شرکت پروژه های بسیار خوبی در دست اقدام دارد که بر روی آنها مطالعه و کار کارشناسی دقیق صورت گرفته است و در ماههای آتی به تدریج خدمات مورد نظر خود را به سمع و نظر فرهنگیان عزیز خواهد رساند. اما نکته قابل تامل این است که به دنبال خدمات رفاهی کوتاه مدت نخواهیم بود.
 
محمد حسن نژاد

برای مشاهده آخرین خبرهای فرهنگی بر روی موضوعات زیر کلیک کنید:

اخبار بازنشستگان

اخبار معلمان حق التدریسی

سرباز معلم
،صندوق ذخیره فرهنگیان

مقالات ارسالی برای واژه نیوز

مهمترین اخبار

کمپین حمایت از بازنشستگان

اخبار آموزش و پرورش

اختلاس های فرهنگی

اخبار اقتصادی و معیشتی فرهنگیان

اخبار بسیج فرهنگیان

اخبار دانشگاه فرهنگیان

Related posts

2 Thoughts to “برنامه های ویژه برای جلب اعتماد/ ارائه خدمات به فرهنگیان گسترش می یابد”

  1. علیرضا

    جلب اعتماد , ارایه خدمات !!!!!! همش دروغ و دروغ و حرف مفت .۲۵ سال دروغ میگن خجالتم نمیکشن. بهترین کار انصرافه کاری که خودم کردم

Leave a Comment