گلایه فرهنگیان از نحوه پرداخت حقوق و خرد شدن ارزشی به نام «معلمی»

اخبار آموزش و پرورش

اخبار آموزش و پرورش فرهنگیان بارها از تفاوت دریافتی خود با سایر کارمندان دولت گلایه کردند و نسبت به نظام پرداختی خود معترض بودند اما این گلایه متفاوت‌تر است؛ امروز فرهنگیان از چیز دیگری حرف می‌زنند و آن، خرد شدن ارزش و حرمتی به نام «معلمی‌» است.

 

به گزارش خبرگزاری فرهنگیان، «دولت»، هجده وزارتخانه دارد و در بین آنها، «وزارت آموزش و پرورش» نام بزرگترین وزارتخانه را با خود یدک می‌کشد؛ وزارتخانه‌ای که حجم گسترده‌ای از «کارمندان دولتی در وزارتخانه‌ها» را در خود جای داده است.

نخستین دلیل گستردگی وزارت آموزش و پرورش به مأموریت آن باز می‌گردد که نقش تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان در سراسر کشور را بر عهده دارد و لزوم حضور آن در اقصی نقاط کشور به خوبی حس می‌شود.

آنچه مسلم است پیشرفت هر کشور در گروی توجه به نظام تعلیم و تربیت آن کشور است و افزایش کیفیت آن به ترقی و رشد کشور منجر می‌شود چرا که آینده‌سازان کشور در «آموزش و پرورش» مجهز به دانش شده و برای طی مدارج بالا، آماده می‌شوند.

اما به رغم اهمیت گسترده نظام تعلیم و تربیت، عنصر اصلی که نقش آموزنده و تربیت‌کننده را بر عهده دارد، نادیده گرفته می‌شود. 

فرهنگیان بارها و بارها از تفاوت دریافتی خود با سایر کارمندان دولت گلایه کردند و نسبت به نظام پرداختی خود معترض بودند اما این گلایه متفاوت‌تر است؛ امروز فرهنگیان از چیز دیگری حرف می‌زنند و آن، خرد شدن ارزشی به نام «معلمی‌» است.

یکی از دبیران ریاضی در تهران می‌گوید: آن چیزی که این روزها دل بنده و همکارانم را به درد آورده است، نحوه برخورد با پرداختی فرهنگیان است. اولاً که حقوق با تأخیر پرداخت شد و بعد هم با اطلاع‌رسانی گسترده این موضوع اعلام شد.

وی با طرح این پرسش که «مگر سایر وزارتخانه‌های دولت، هنگام پرداخت حقوق‌شان در رسانه‌ها اعلام می‌کنند؟»، ادامه می‌دهد: صبح امروز وقتی برای خرید به نانوایی رفتم یکی از همسایه‌ها گفت«فلانی حقوق‌تان را هم که ریختند» آن یکی دیگر گفت «خوش بحال معلمان، سه روز تا ظهر مدرسه می‌روند و به آنها کلی حقوق می‌دهند» و خلاصه بحث درباره شغل معلمی ادامه یافت.

این دبیر باسابقه می‌افزاید: متأسفانه نگاه به شغل معلمی، به صورت سطحی است و همه معلمی را با ساعت کاری تا ظهر و تعطیلات تابستانی، مقیاس می‌کنند و در نهایت با عنوان اینکه معلمان کاری نمی‌کنند، آنها را مورد هجمه قرار می‌‌دهند.

یک معلم ابتدایی با سابقه بیش از 20 سال، اظهار می‌دارد: دیروز در رسانه‌ها دیدم که عنوان شده بود که از «آغاز پرداخت پاداش پایان خدمت معلمان بازنشسته 94» خبر می‌داد؛ سؤالم این است که آیا سایر بازنشستگان دولت، پاداش پایان خدمت نمی‌گیرند و اگر می‌گیرند، آیا اینگونه اطلاع رسانی می‌شود.

وی می‌افزاید: متأسفانه وقتی درباره معوقات فرهنگیان صحبت می‌شود، مردم فکر می‌کنند که آنها حقوقی جدا از دیگر کارکنان دولت می‌گیرند در حالی که نمی‌دانند اضافه تدریس‌ها با چندین ماه تأخیر پرداخت می‌شود و مواردی چون پاداش پایان خدمت که سایر دستگاه‌ها همزمان با بازنشستگی دریافت می‌کنند، ما چند سال بعد دریافت می‌کنیم.

هر چند که در دوره‌های گذشته، مسئولان آموزش و پرورش عنوان می‌کردند که می‌خواهیم خدمات برای معلمان را با چراغ خاموش ارائه دهیم اما همواره عدم واریز به موقع پرداختی‌های آنان، موجب گلایه فرهنگیان و اطلاع‌رسانی در رسانه‌ها شده است.

انتهای پیام/

برای مشاهده آخرین خبرهای فرهنگی بر روی موضوعات زیر کلیک کنید:

اخبار بازنشستگان

اخبار معلمان حق التدریسی

سرباز معلم
،صندوق ذخیره فرهنگیان

مقالات ارسالی برای واژه نیوز

مهمترین اخبار

کمپین حمایت از بازنشستگان

اخبار آموزش و پرورش

اختلاس های فرهنگی

اخبار اقتصادی و معیشتی فرهنگیان

اخبار بسیج فرهنگیان

اخبار دانشگاه فرهنگیان

پست های مرتبط

5 دیدگاه برای “گلایه فرهنگیان از نحوه پرداخت حقوق و خرد شدن ارزشی به نام «معلمی»”

 1. حن

  نظرتان عالی وخوب است

 2. حن

  پیام راحذف نکنید تا دیکران بخوانند معیشت معلم نامین نشود ارزشمعلم هم درست نمی شود وکشور هم پیشرفت نمی کند اگر تا حال نفهمیدهاید ایندگان می فهمند کتاب معلم معیشت معلم مهم است هنوز هم علم مهمتر است تا ثروت و صنعت علم نباشد نهثروت است ونهصنعت وکشاورزی وچیز های دیگر …ا رتبندی تفرقه بین معلمان نیندازید

 3. حن

  تکراری بود بدبختی مرد مبرای شما تکراری است

 4. حن

  حرفتان حساب است متاسفانه معلم را با افراد بیکار وکار گران فصلی و سر خیابانی مقایسه میکنند و با استاد دانشگاه وقاضی و پزشکان ووکیلان و وزاو نمایندگان مجلس وافرادی که حقوف بالا مگیرند مقایسه نمی کنند نمی دانند کلاسس داری و5الی 6ساعت صحبت درست زدن ومنطقی چقدر تمرکز واعصاب قوی مخواهد نمی دانند صخبت کردن وسخنرانی چقدر عمر را کم می کند . رتبه بندی نوعی تفرقه وشکاف بین معمان است معلم کارش تعلیم تربیت است ونه مولف ونهمحقق ونه سرباز ونه سپاهی ونه جانباز و اسیر وارزشیابی هیچ تناسبی با کار معلم ندارد یک نگا ه به حقوق معلم ونحوه پرداخت آن 40سال پیش کنید وبهنحو کتابنویسی فبل کنید در سها درس بود معلم واقعا ارزش داشت الان بی ارزشتریکسان معلمانند درد دل زیاد است گوش شنوا کم است شما بیجاکردید که تکراری است

 5. م‌د

  خوب‌کاسهابایدسرمامعلمان‌است‌مابازنشستگان‌بایدبمیریم‌به‌خدااگرکارگری‌هم‌گیرم‌بیادمیرم‌بایددزدی‌کنیم‌یاقاچاق‌فروشی‌ماننداقازادها

پیام بگذارید