۳۶ هزار نفر امسال در آموزش و پرورش بازنشسته می شوند

اخبار آموزش و پرورش

اخبار آموزش و پرورش وزیر آموزش و پرورش از بازنشستگی ۳۶ هزار نفر در سال جاری در این وزارتخانه خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری فرهنگیان، علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در خصوص زمان پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته گفت: در بودجه سال 95، 4500 میلیارد تومان برای پرداخت پاداش پایان خدمت تمام دستگاه‌های دولتی پیش‌بینی شده است که تقریبا درص عمده‌ای از این اعتبارات به آموزش و پرورش تعلق دارد.

وی ادامه داد: مکاتبات و جلسات زیادی با معاون بودجه رئیس‌جمهور انجام شد و تخصیص خوبی در اختیارمان گذاشته شده است که در حال پیگیری از خزانه هستیم.‌

فانی در خصوص اینکه قبلا گفته شد پاداش پایان خدمت بازنشستگان تا پایان شهریور پرداخت خواهد شد، اظهار داشت: اگر بنده قولی برای پرداخت پاداش پایان خدمت تا پایان شهریور داده‌ام به دلیل صحبت‌ها و قولی است که از سوی دولت گرفته‌ام و امیدواریم خزانه این تخصیص را در اختیارمان قرار دهد تا بتوانیم هر چه زودتر پاداش پایان خدمت مربوط به سال ۹۳ و ۹۴ را پرداخت کنیم.

فانی افزود: امسال 36 هزار نفر در آموزش و پرورش بازنشسته می‌شوند که در برخی مناطق به خاطر نیازمان درخواست داشتیم برخی فرهنگیان بمانند که در سال گذشته 9 هزار نفر ازکسانی که شرایط بازنشستگی داشتند در سیستم ماندند و کمک کردند.

وی تصریح کرد: پاداش پایان خدمت فرهنگیان برای سال 94 حدود 1500 میلیارد تومان است.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص اتفاقات اخیر پیرامون صندوق ذخیره فرهنگیان اظهار کرد: از اسفند سال گذشته در حال ارزیابی عملکرد هیأت مدیره صندوق بودیم و اکنون در حال بررسی هستیم.

وی افزود: برخی اطلاعات که برخی افراد اعلام می‌کنند بدون بررسی دقیق است و امیدواریم هرچه زودتر به جمع‌بندی کامل در این خصوص برسیم.

فانی با اشاره به ماده ۷۸ قانون که مؤسسات و نهادهایی که تا زمان تصویب آن، از پرداخت مالیات معاف بودند و از آن تاریخ به بعد مکلف به پرداخت هزینه مالیات به آموزش و پرورش هستند، گفت: این قانون نیاز به یک آیین‌نامه اجرایی دارد که دو بار در کمیسیون اقتصادی دولت، تدوین و در صحن دولت مطرح شد؛ اکنون در مرحله طرح در کمیسیون اقتصادی است زیرا قبل از اجرا نیاز به تصویب آیین‌نامه دارد.

وی در خصوص هدایت تحصیلی دانش‌آموزان و نارضایتی برخی اولیا در سال‌جاری تصریح کرد: سال گذشته به دلیل اینکه اولین بار بود که هدایت تحصیلی از متوسطه دوم به متوسطه اول و در کلاس نهم اجرا می‌شد، مشکلاتی به وجود آورد اما از ابتدای سال باید اقدامات مناسبی انجام شود که مشکلات گذشته رخ ندهد.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص جایگاه آموزش و پرورش در اقتصاد خاطرنشان کرد: سهم بودجه آموزش و پرورش در طول دولت یازدهم بیش از ۲.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد و امیدواریم این روند در سال‌های آتی حفظ شود.

وی تصریح کرد: موضوع حضور آموزش و پرورش در برنامه ششم توسعه بااهمیت است و بخش آموزش و پرورش مفصل دیده شده است؛ با توجه به اینکه اجرای سند تحول در برنامه ششم ویژه دیده شده است لذا نقش آموزش و پرورش در این برنامه مهم است.

فانی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا ۳۰۰ هزار نفر از نیروهای آموزش و پرورش در ادارات مشغول به فعالیت هستند، گفت: حدود ۶۰۰ هزار نفر در کلاس های درس حضور دارند و حضور ۳۰۰ هزار نفر مدیر، معاون، دفتردار، خدمتگزار و افرادی که در ادارات مشغول هستند را تشکیل می‌دهند؛ در مجموع نسبت نیروی انسانی پشتیبانی به نیروی انسانی اصلی در کشورمان مناسب نیست.

وی در خصوص کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش اظهار داشت: سیاست ساماندهی و بهسازی منابع انسانی در آموزش و پرورش را دنبال می‌کنیم و کمبود نیروی انسانی را از طریق پرداخت حق‌التدریس به همکاران شاغل و با توجه به مصوبات سال گذشته، امسال با به‌کارگیری نیروهای آزاد تأمین می‌کنیم.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص موضع این وزارتخانه در انتخابات سال آینده گفت: تقویت حضور مردم در پای صندوق‌های رأی موضع آموزش و پرورش است و جانبداری از جریان خاصی نیست.

وی با اشاره به تنوع مدارس خاطرنشان کرد: مدارس «هیأت امنایی»، «غیردولتی»، «شاهد»، «نمونه دولتی»، «تیزهوشان» و «استثنایی» از انواع مدارس محسوب می‌شود که هر کدام بر اساس مصوبات شورای عالی تشکیل شده است.

فانی در خصوص میزان بودجه و کسری آن در سال‌جاری گفت: بودجه آموزش و پرورش ۳۰.۵ هزار میلیارد تومان به صورت مصوب است که پیش‌بینی می‌کنیم با کسری بودجه مواجه شویم؛ در ۳ سال اخیر نه تنها صددرصد اعتبارات تخصیص داده شد بلکه در برخی سال ها بالای ۱۰۰ درصد تخصیص داشتیم.

وی تصریح کرد: احکام تمام معلمان ابتدایی مانند یکدیگر است و اینکه گفته می‌شود معلم اول ابتدایی کمترین حقوق را دریافت می‌کند، درست نیست زیرا با توجه به سوابق خدمتی در احکام معلمان، حقوق پرداخت می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه تلاش کردیم میانگین حقوق فرهنگیان را ۸۵ درصد رشد دهیم، گفت: اما همچنان وظیفه خودمان می‌دانیم که رشد حقوق فرهنگیان و کاهش فاصله دریافتی با برخی دستگاه‌ها داشته باشیم تا به بخشی از خواسته به‌حق فرهنگیان پاسخ داده باشیم.

وی در خصوص موضوع استیضاح که در مجلس مطرح است، عنوان کرد: استیضاح حق نمایندگان است و در کمیسیون آموزش، ۳ جلسه با نمایندگان استیضاح کننده داشتیم و به سؤالات آنها پاسخ دهیم.

برای مشاهده آخرین خبرهای فرهنگی بر روی موضوعات زیر کلیک کنید:

اخبار بازنشستگان

اخبار معلمان حق التدریسی

سرباز معلم
،صندوق ذخیره فرهنگیان

مقالات ارسالی برای واژه نیوز

مهمترین اخبار

کمپین حمایت از بازنشستگان

اخبار آموزش و پرورش

اختلاس های فرهنگی

اخبار اقتصادی و معیشتی فرهنگیان

اخبار بسیج فرهنگیان

اخبار دانشگاه فرهنگیان

پست های مرتبط

پیام بگذارید