اقدام مدیریتی در جهت اعتلای کیفیت دانشگاه فرهنگیان در دولت

اخبار آموزش و پرورش
اخبار آموزش و پرورش: سرپرست دانشگاه فرهنگیان در اختتامیه اردوی فرهنگی معرفتی حیات طیبه پسران که صبح امروز در دانشگاه علوم اسلامی رضوی مشهد مقدس برگزار شد ضمن تشکر از زحمات همکاران در مشهد مقدس، از حجت الاسلام و المسلمین دادگر مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در سازمان مرکزی دانشگاه برای اهتمام همه جانبه به حیات طیبه تقدیر کرد و گفت ایشان در این راستا از بذل هیچ داشته ای دریغ نمی کنند.

به گزارش خبرگزاری فرهنگیان ، محمود مهرمحمدی به اقدامات ناظر به اعتلای کیفیت ( اقامه کیفیت) در دانشگاه فرهنگیان  به عنوان دانشگاهی کیفیت گرا اشاره و خاطرنشان کرد البته هنوز با کیفیت مطلوب بسیار فاصله داریم.

مهرمحمدی افزود: بدون ملاحظه کیفیت، تاسیس دانشگاه به اتفاقی پوچ و میان تهی تبدیل می شود. هر اقدامی که به بهبود کیفیت یاری نرساند، خواسته یا ناخواسته در جهت تضعیف و پایین کشیدن فتیله دانشگاه است، حتی اگر از سوی بانیان و موسسان باشد.  
 
 
سرپرست دانشگاه فرهنگیان ادامه داد: این شعار نیست، دانشگاهی شدنِ امر تربیت معلم یعنی اعتلای کیفیت نسبت به آنچه تا کنون بوده و لا غیر، این مهم ترین پیام از دید من است.
 
 
وی در ادامه به 22 اقدام دوره مدیریتی در دولت جدید شامل موارد ذیل اشاره کرد:
 
 
1. مقاومت در برابر افزایش بی رویه تعداد دانشجویان تا کیفیت فدای کمیت نشود گرچه در راستای تحقق این امر ازپاسخگویی به نیازها بطور کامل باز می مانیم.
2. تاسیس معاونت نظارت و ارزیابی و تضمین کیفیت، با ماموریت های گوناگون
3. تاسیس و تثبیت گروه های آموزشی و پژوهشی که در صف مقدم ارتقاء کیفیت و پاسخگوی در نهادهای دانشگاهی هستند و  ارزیابی مستمر عملکرد آنها
4. نقشه اعتلای کیفیت، منشور  40 بندی کیفیت آموزش
5.اجرای آزمون جامع، طرح اصلح، از سال آینده، برای اطمینان از عدم ورود معلمان بدور از طراز و استانداردها به نظام تعلیم تربیت ( اقدام نهایی اطمینان بخش)
6. طراحی طرح مطالعاتی سدید یا سنجش دستاوردهای یادگیری دانشجو معلمان، شناسایی نقاط قوت و ضعف بر پایه سنجش عملکرد دانشجویان
7. تهیه نقشه جامع آموزش در دانشگاه فرهنگیان،  مبنای سرمایه گذاری هدفمند و هوشمند در تامین زیرساخت های آموزشی
8. تقویت زمینه حضور فعال تر و شنیده شدن بیشتر صدای دانشجویان”  شوراهای صنفی، تشکل ها، ناظران و ناقدان حقیقی”
9. روزآمد سازی برنامه های درسی، توسعه طیف شایستگی های معلمی( اعمال واحد های مطالبه شده صریح در اساسنامه و غیر صریح بر اساس دانش جهانی تربیت معلم)
10. اهتمام به جذب هیات علمی و جذب ماموران تمام وقت آموزشی
11. توسعه بی سابقه کمی و کیفی بستر فعالیت های فرهنگی و اجتماعی( نقد فیلم و سواد رسانه ای، تولید محتوای الکترونیک، بازیهای بومی و محلی. جشنواره تاتر و سرود، نویسندگی ، سلامت و توسعه پایدار، ایران شناسی و ایران گردی، اردوهای جهادی، ساخت فیلم آموزشی و…)
12. تعریفِ سرای مطلوب دانشجویی و تلاش برای رسیدن به استانداردهای پیش بینی شده
13. طراحی مناسب برای ورود به صحنه تالیف و تولید منابع آموزشی متناسب با برنامه های درسی جدید
14. مداخله در گزینش علمی دانشجو معلمان ورودی  
15.ورود سیستماتیک دانشجویان به عرصه ارزیابی از عملکرد استادان
16. جایگزین کردن سامانه مروارید با گلستان که قطعاً سبب ارتقای کیفیت و جلب رضای بیشتر دانشجویان در طی فرآیند های مختلف  دانشگاهی خواهد شد.
17. توجه ویژه به بهبود کیفیت کتابخانه ها و توسعه پایگاه های اطلاعاتی
18. عقد تفاهم نامه با بیش از 20 دستگاه مختلف برای به صحنه آوردن ظرفیت ها و امکانات آنها ( سازمان میراث، وزارت ورزش. کانون پرورش، ستاد عتبات، بنیاد ایران شناسی، اتحادیه انجمن های علمی معلمان، بنیاد نشر آثار امام ستاد مبارزه با مواد مخدر،  صندوق رفاه دانشجویان، انتشارات مدرسه، وزارت بهداشت و درمان، ستاد اقامه نماز) و توسعه بی سابقه دفاتر نهاد نمایندگی رهبری در استان های کشور)
19.توسعه فضای کالبدی، آموزشی و غیر آموزشی
20. تغییر ساختار با افزودن لایه استانی با هدف خلاص کردن مدیران پردیس ها و واحدهای تابعه از مسئولیت های جانبی، تمرکز بر امور آموزشی و پژوهشی و فرهنگی و همچنین ارتقاء محسوس سطح توانمندی های علمی و اجرایی مدیران
21.توسعه کیفی کانون ها و انجمن ها  که جزو اولویت های سال 95 بوده، دراین راستا توسعه کمی بی نظیر بوده، با حمایت  مطلوب فعالیت ها عمق و وسعت بیشتری پیدا خواهد کرد( موضوع سرانه فرهنگی)
22.  دسترسی سراسری و بدون محدودیت  به اینترنت که ازسیاست های رسمی دانشگاه است.
وی در پایان سخنان خود با تاکید بر اینکه دست کم از 22 زاویه در دانشگاه کیفیت را نشانه رفته ایم گفت: حمله همه جانبه به مساله کیفیت داشتیم؛ البته باز هم کفایت نمی کند و شان تربیت معلم بسی فراتر از کیفیتی است که هم اکنون تجربه می شود.

برای مشاهده آخرین خبرهای فرهنگی بر روی موضوعات زیر کلیک کنید:

اخبار بازنشستگان

اخبار معلمان حق التدریسی

سرباز معلم
،صندوق ذخیره فرهنگیان

مقالات ارسالی برای واژه نیوز

مهمترین اخبار

کمپین حمایت از بازنشستگان

اخبار آموزش و پرورش

اختلاس های فرهنگی

اخبار اقتصادی و معیشتی فرهنگیان

اخبار بسیج فرهنگیان

اخبار دانشگاه فرهنگیان

پست های مرتبط

پیام بگذارید