چهارمین جشنواره کشوری جابربن حیان سوم و چهارم شهریور برگزار می شود

خبرگزاری فرهنگیان
اخبار آموزش و پرورش: معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش ازبرگزاری چهارمین جشنواره کشوری جابربن حیان در روزهای سوم و چهارم شهریورماه و همزمان با هفته دولت و ولادت امام رضا (ع) با هدف لذت بخش کردن فرایند یادگیری برای دانش آموزان، افزایش هیجان مثبت آنان در انجام فعالیت های آموزشی و… در محل اردوگاه شهید باهنر تهران خبرداد.

به گزارش خبرگزاری فرهنگیان ، محمد دیمه ور اظهار داشت: تنظیم و اجرای برنامه های مبتنی بر سند تحول بنیادین، نیاز های دانش آموزان، واقعیت های جامعه و یافته های علمی برای تحقق آرمانها واهداف متعالی تعلیم وتربیت، ماموریت اصلی معاونت آموزش ابتدایی است.

وی افزود: با عنایت به گروه هدف دوره ابتدایی و ویژگی های دانش آموزان این دوره، توجه به رویکرد آموزش و یادگیری پروژه محور به منظور ایجاد بستر و شرایط  لازم برای رشد و کمال همه جانبه شخصیت دانش آموزان از ضروریات است.
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش گفت: طرح پروژه های علمی دانش آموزان دوره ابتدایی  با هدف لذت بخش کردن فرایند یادگیری برای دانش آموزان ، افزایش هیجان مثبت آنان در انجام فعالیت های آموزشی ، ایجاد بستر وشرایط برای تفکر منطقی وحل مسئله، زمینه سازی  جهت تحقق اهداف علمی – آموزشی ، جریان سازی فرهنگی در خصوص توانمندی های دانش آموزان دوره ابتدایی در انجام فعالیت های علمی ، پژوهشی و نوآوری و… از سوی معاونت آموزش ابتدایی  برنامه ریزی و اجرا می شود.

دیمه ور افزود: برای ارج نهادن به مشارکت دانش آموزان و همکاران  در این کوشش علمی هیجان انگیز ، ترویج فرهنگ آموزش و یادگیری پروژه  محور، نمایش توانمندی های آنان در انجام فعالیت های علمی ، پژوهشی تعداد 28744 نمایشگاه در سطح مدارس و تعداد 720 نمایشگاه در سطح مناطق و نواحی و نیز تعداد 32 نمایشگاه در سطح استان ها با مشارکت دو میلیون و 315 هزار و 670 نفر از دانش آموزان پایه های اول تا ششم ابتدایی سراسر کشور با راهنمایی130 هزار و 531 معلم برگزار شد.

وی ادامه داد: در این نمایشگاهها  دانش آموزان به صورت انفرادی و یا در قالب گروههای چند نفره بیش از 660 پروژه در حوزه های جمع آوری نمونه وطبقه بندی ، ساخت مدل ، انجام تحقیق و نمایش اصل علمی آزمایش و طراحی و ساخت را انجام دادند. پس از داوری های انجام شده در سطوح مختلف تعداد 183 پروژه علمی به مرحله کشوری راه یافته که یک نفر از دانش آموزان پژوهشگر هر گروه به نمایندگی از سایر اعضای گروه در چهارمین جشنواره کشوری جابربن حیان که با حضور مسئولین استانی ، ستادی ومدعوینی از سایر دستگاهها در سوم و  چهارم شهریور 1394 در محل اردوگاه فرهنگی وتفریحی شهید باهنر تهران  برگزار خواهدشد .

معاونت آموزش ابتدایی در سال تحصیلی جاری با ارائه طرح دانش آموز مولف در دوره ابتدایی بستر مناسبی را برای تبلوراندیشه ونیز خلاقیت و نو آوری در قلم دانش آموزان بوجود آورده است و فرصتی در اختیار دانش آموزانی که دستی در قلم و اندیشه)نویسندگی (دارند قرار داده تا خوب بیندیشد و اندیشه های خود را با نوشتن آشکار سازند که بر اساس داوری های انجام شده تعداد 32 اثر منتخب دانش آموزان از سراسر کشوردر این نمایشگاه در معرض دید بازدیدکنندگان خواهدبود.

Related posts

Leave a Comment