طرح ویژه آموزش مهارت‌های زندگی در مدارس استان‌های کشور اجرا می‌شود

خبرگزاری فرهنگیان

اخبار آموزش و پرورش: مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش گفت: طرح آموزش مهارت‌های زندگی در برخی مدارس استان‌های کشور به صورت ویژه اجرا می‌شود.

مهناز احمدی دستجردی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرهنگیان اظهار کرد: امروزه توانمندی زنان ایرانی در عرصه‌های مختلف علمی و آموزشی به طور کامل واضح و مشخص است و به گونه‌ای نیست که مسئولان نظام، زنان فرهیخته و شاخص را شناسایی نکرده باشند.

وی در ارتباط با علت عدم حضور زنان به عنوان غائبان بزرگ سیاستی و مدیریتی، خاطرنشان کرد: دو مسئله مانع حضور زنان در جامعه می‌شود، نخست باور مردان جامعه است که هنوز به این باور نرسیده‌اند که از توان زنان در مدیریت‌ها استفاده شود و موضوع دوم مربوط به خود خانم‌ها و نقش‌های چندگانه آنها است.

مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش افزود: نقش‌های مختلف زنان مانند، نقش مادری، همسری، فرزندی و مدیریتی که بارسنگینی بر دوش آنها دارد؛ مانع حضور مداوم آنها در جامعه می‌شود و بسیاری از آنان زیر بار مسئولیت نمی‌روند، چراکه ممکن است در انجام نقش‌های دیگرشان خللی وارد شود.

احمدی با اشاره به راه‌حل این موضوع تصریح کرد: اصلاح نگرش مردان به عنوان راه‌حل نخست و فراهم کردن شرایط به گونه‌ای که نقش‌های خانگی نیز تعریف شود تا هر دو زوج مشغول کار در بیرون از منزل باشند و کل مسئولیت به دوش زن نباشد به عنوان راه‌حل دوم مطرح می‌شود.

وی با بیان اینکه محرومیت‌های تاریخی از جمله عدم حضور دختران دانش‌آموز در عرصه‌های ورزشی و تربیت بدنی که در گذشته وجود داشت، سبب شد تا آنان به یک سری اختلالات جسمی دچار شوند، گفت: امروز دولت و مسئولان در وزارتخانه برای رفع این مشکل اهتمام ویژه‌ای دارند تا دختران در اولویت استفاده از برخی امکانات موجود از جمله فضاهای ورزشی سرپوشیده به خاطر محدودیت‌هایی که برای آنها وجود دارد، باشند.

مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: همچنین آموزش مهارت زندگی برای ورود به جامعه در طرح‌های مختلف ارائه می‌شود، طرح مهارت ارتباطی و نیز طرح‌های مختلف دیگری نیز در دفتر وزارت امور زنان و خانواده و سایر دفاتر وزارتخانه به کمک استان‌ها برای آموزش و توانمندسازی دختران در حال اجرا است.

احمدی افزود: همچنین سعی شده تا برخی مسائل ضروری برای ورود به زندگی در لابه‌لای کتب درسی گنجانده شود، به صورت فوق‌العاده نیز برخی استان‌ها و مدارس کشور برای طرح آموزش مهارت‌های زندگی در طرح دیده شده‌اند.

انتهای پیام

 

 

Related posts

Leave a Comment