سن ابتلا به آسیب‌های اجتماعی در میان دختران کاهش یافته است

خبرگزاری فرهنگیان

خبرگزاری فرهنگیان: شهیندخت مولاوردی ‌امروز در مراسم جشن میلاد حضرت معصومه(س) و روز ملی دختر که در وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، اظهار داشت: آموزش دختران دارای اهمیت است، چرا که آنها مادران آینده ‌و نیمی از جامعه زنان هستند که نیم دیگری از جامعه را پرورش می‌دهند.

وی افزود: اگر زنان و دختران را توانمند کنیم و به سطح بالای آموزش برسانیم، بشریت را توانمند کرده‌ایم. در طول 36 سال گذشته دستاوردهای خوبی برای آموزش دختران داشته‌ایم، اما چالش‌هایی در این مسیر وجود دارد و طبق بررسی‌ها هرچه به مناطق محروم‌تر نزدیک می‌شویم، نرخ بی‌سوادی دختران نسبت به مناطق برخوردار بیشتر است و نرخ گذر دختران در مقاطع تحصیلی در مقایسه با پسران کمتر است که این به دلیل ازدواج زودرس و اجبار و نگهداری از سایر اعضای خانواده است.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد:‌ اکنون در آستانه برنامه ششم توسعه قرار داریم که فرصتی طلایی است‌ و می‌توان توازن و عدالت در آموزش را در برنامه ششم توسعه گنجاند و به رفع نابرابری‌های اقتصادی و تضادهای طبقاتی کمک کرد.

مولاوردی گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که باید به برنامه‌های اولویت‌دار پرداخت که از جمله این برنامه‌ها تلاش برای شادابی، نشاط و تربیت بدنی در دختران است  از سوی دیگر سن ابتلا به بسیاری از آسیب‌های اجتماعی در میان دختران به شدت پایین آمده که این بسیار نگران‌کننده است و باید به آن اهمیت داد و در مدارس، مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی را به دختران دانش‌آموز آموخت.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده عنوان کرد: بیش از نیمی از کارکنان آموزش و پرورش را زنان تشکیل می‌دهند، اما هنوز در سطح مدیران کلان و عالی جای کار داریم و تصاویری از اجلاس مدیران کل، نشان می‌داد که یک درصد مدیران را خانم‌ها تشکیل می‌دهد.

وی ادامه داد: پروژه‌های مشترکی در این دو سال برای بهبود وضعیت دختران با همکاری آموزش و پرورش و وزارت بهداشت در خصوص سنجش سلامت دختران در مدارس شبانه‌روزی و ارتقای مهارت‌های زندگی و مهارتی دختران دانش‌آموز و والدین آنها داشتیم که اکثر این طرح‌‌ها به‌صورت منطقه‌ای بوده و در چند استان پیاده شده است.

انتهای پیام/

Related posts

Leave a Comment