جشنواره نوجوان خوارزمی نقطه عطفی در آموزش و پرورش است

خبرگزاری فرهنگیان

اخبار آموزش و پرورش: معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: در دانش آموزان مقطع متوسطه اول ظرفیت ها، استعداد و توانمندی های بالقوه ای وجود دارد که باید آن ها با برگزاری اینگونه جشنواره ها به فعلیت برسند.

به گزارش خبرگزاری فرهنگیان، علی زرافشان در مراسم اختتامیه مرحله کشوری جشنواره نوجوان خوارزمی که به میزبانی مشهد برگزار شد اظهار داشت : امروز یک نقطه عطف در تاریخ آموزش و پرورش خواهد بود که اثار و برکات زیادی برای نظام تعلیم و تربیت به دنبال خواهد داشت .


وی افزود: برگزاری جشنواره ها و المپیادهایی مانند خوارزمی و نانو تکنولوژی گامی مثبت در مسیر اعتلای آموزش و پرورش است ، امروز در این جشنواره در سطح مدرسه بیش از ۸۵۰ هزار دانش آموز و طرح در این جشنواره مشارکت داشته اند و این نشان می دهد آمار قابل توجهی از دانش آموزان مقطع متوسطه اول کشور درگیر این حرکت علمی – پژوهشی شده اند.


معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در دانش آموزان مقطع متوسطه اول ظرفیت ها، استعداد و توانمندی های بالقوه ای وجود دارد که باید آن ها با برگزاری اینگونه جشنواره ها به فعلیت برسند.


وی افزود: در بخش های مختلف دانش آموزی امروز فرزندان این سرزمین افتخارات زیادی را به ارمغان آورده اند و این موضوع به تایید مقامات مختلف علمی و سیاسی کشور هم رسیده است.


زرافشان بااشاره به راه اندازی ۴۲ آزمایشگاه نانو دانش آموزی در کشور با مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: این نشان می دهد نظام جمهوری اسلامی ایران باور دارد که توجه به پتانسیل های ذهنی و خلاقیت دانش آموزان می تواند توسعه کشور را به دنبال داشته باشد.


وی ادامه داد: امروز یک حلقه از حلقه های علم و پژوهش دانش آموزی بعد از جشنواره جابر بن حیان در مقطع ابتدایی و جشنواره جوان خوارزمی در مقطع متوسطه دوم با شکل گیری جشنواره نوجوان خوارزمی شکل گرفته و این‌ حلقه ها تکمیل و به هم متصل می شوند.


زرافشان گفت :باید مسیر و بستری برای ادامه نوآوری ها و خلاقیت دانش آموزان در ادامه دوران تحصیل آن ها فراهم شود و اعتقاد داریم امروز به مرحله دنبال کردن یادگیری برای تولید علم و فناوری در مدارسمان رسیده ایم که گامی مهم و مثبت محسوب می شود.


وی در پایان اظهار داشت : امروز باتوجه به اهمیت موضوع کارآفرینی دانش آموزان در کشور و تاکید بر این موضوع در سند تحول بنیایدین در کنار برگزاری اختتامیه این جشنواره تفاهم نامه ای با دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران امضا شده و یک برنامه جامع برای اجرای اقدامات در این بخش از دوره ابتدایی تا پایان متوسطه پیگیری شده و امسال براساس ارزیابی که بر مبنای ویژگی های کارآفرینی ایرانی انجام شده شاخص های کارآفرینی مشخص شده و امسال باحضور بیش از یک میلیون و 700 هزار دانش آموز متوسطه اول یک پایش علمی انجام‌شده و کارنامه ای برای این موضوع آماده شده و تحلیلی در این رابطه به هیات دولت ارائه می‌شود تا در سال های آتی دانش آموزان موردحمایت برنامه های دولت در زمینه توسعه کارآفرینی دانش آموزان قرار بگیرند.

 
 
 

Related posts

Leave a Comment