تقویت روحیه استکبارستیزی لازمه یک تشکل دانش آموزی است

خبرگزاری فرهنگیان

به گزارش خبرگزاری فرهنگیان ، حجت الاسلام محمد جواد حاج علی اکبری در گردهمایی شورای هماهنگی تشکل های دانش آموزی سراسر کشور افزود: شعار حکیمانه و پیش برنده ای که توسط مقام معظم رهبری امسال با عنوان همدلی و همزبانی دولت و ملت نامگذاری شده است، بر حسب نیاز های عمیق کشور و در مسیر حکمت انتخاب می شود.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم در نظام آموزش و پرورش نیز دولت و ملت را مشخص کنیم به تعبیری دولت مسئولان آموزش و پرورش و ملت همان تشکل های دانش آموزی است که باید این همدلی و همزبانی بین دولت و ملت نظام آموزش و پرورش نیز جریان یابد.

* محیط فرهنگی دستخوش تغییر شده است
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دفتر مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، حاج علی اکبری اظهار کرد: وضعیت دانش آموزان از نظر محیط فرهنگی دستخوش تغییرات شدیدی شده و هجمه های ناجوانمردانه دشمنان باعث شده است که فضای فرهنگی دچار آسیب هایی شود.
وی افزود: همچنین کاهش جدی نقش پدر در تربیت فرزندان به گونه ای است که پدرها غایب صحنه تربیت شده اند و تربیت بچه ها در فضای فرهنگی معیوب و شکننده شده است و شبکه های اجتماعی و فضای مجازی نیز از سویی دیگر باعث تخریب این فضا شده اند.
نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان ادامه داد: اکنون با توجه به نیازهای بچه ها باید این فضا را مدیریت کرد و صحنه اصلی درگیری ما با استکبار جهانی کف مدارس است.
حاجی علی اکبری اضافه کرد: دعوای اصلی ما با استکبار جهانی بر سر همین بچه ها است زیرا این ها آینده سازان این نظام هستند و این نسل نو نیاز به شناخت انقلاب اسلامی دارند و در کنار آن، این نظام نیاز به نیروسازی دارد که این نیرو ها از طریق همین دانش آموزان تامین می شود.
وی خاطرنشان کرد: نقش تشکل ها در فرایند دستگاه تعلیم و تربیت یک نقش بی بدیل است و تعالی و نشاط در فعالیت های خود انگیخته از جهت عمق بخشی و تاثیرگذاری قابل مقایسه با فعالیت های رسمی نیست.
نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان گفت: مجموعه تشکل های دانش آموزی مجموعه های پر فایده و کم هزینه برای پیشبرد مقاصد عالی تعلیم و تربیت کشور و تحقق سند تحول بنیادین است و نقش موثری در صیانت از شبیخون فرهنگی تربیتی دشمن دارد.
حاج علی اکبری افزود: تشکل ها باید قدرشناس فرصت های بدست آمده برای خدمت به دانش آموزان و ایفای نقش ها با محوریت سند تحول بنیادین باشند و در سطح ستاد نیز همکاری ها باید تقویت شود.

* تشکیل اتاق فکر تشکل های دانش آموزی
نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان اظهار کرد: برای وقوع اتفاق جدید در فضای فرهنگی و مقابله با هجمه دشمنان و انجام فعالیت های تربیتی در راستای رشد فضای فرهنگی دانش آموزان و تصمیمات جدیدی که با همفکری تشکل های دانش آموزی در این فضا اخذ می شود تشکیل اتاق فکر تشکل های دانش آموزی می تواند بسیار موثر باشد.
حاج علی اکبری ادامه داد: باید کثرت در تشکل های دانش آموزی لحاظ شود و مدیران آموزش و پرورش و معاونان به این تشکل های نگاه رقابتی نداشته باشند بلکه مکمل هم برای بخش تربیتی دانش آموزان باشند و نسبت به تشکل ها به عدالت برخورد شود.
دبیرکل اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان نیز در این گردهمایی گفت: اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان برای تدوین پیش نویس سند نقش تشکل در ستاد و در صف آماده همکاری است.
حامد علامتی اضافه کرد: تشکلی موفق است که غنی سازی محتوایی داشته باشد و محتواهایی که به دانش آموزان می دهد از نظر مذهبی،تربیتی و علمی کامل باشد.
وی ادامه داد: جذاب سازی یکی دیگر از ویژگی های یک تشکل موفق است، تشکلی که با توجه به فضای امروز جامعه، جذابیت و انگیزه های لازم را برای جذب دانش آموزان داشته باشد.
دبیر کل اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان افزود: مثلث تربیت دانش آموز که با سه ضلع تشکل، مدرسه و خانواده کامل می شد امروز یک ضلع دیگر نیز به خود می گیرد و آن نیز مسجد است که باید از اضلاع و اصول تربیت دانش آموز لحاظ شود.
علامتی خاطرنشان کرد: شبکه سازی نیز ویژگی یک تشکل موفق به شمار می آید که این کار در اتحادیه صورت گرفته و امروز این اتحادیه دارای یک شبکه منسجم دانش آموزی است و کارها را به صورت جبهه ای دنبال می کند.
وی خاطرنشان کرد: تشکل های دانش آموزی که در بستر تشکیلات رشد می کنند بعد انگیزشی را از تشکیلات دریافت می کنند از مکمل آگاهی بخشی و دانش افزایی چگونه زندگی کردن را می آموزند و مهارت های زندگی را مکمل مهارت آموزی و توان افزایی می دانند.

Related posts

Leave a Comment