استفاده حق‌التدریسی از مربیان پیش‌دبستانی نیاز به نظر شورای نگهبان دارد

خبرگزاری فرهنگیان

اخبار آموزش و پرورش: علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش امروز در حاشیه گردهمایی روسای مدارس غیردولتی در جمع خبرنگاران در خصوص استفاده حق‌التدریسی از مربیان پیش‌دبستانی در مهر 94، اظهار داشت: در این زمینه منتظر نظر شورای نگهبان هستیم تا پس از آن اقدامات لازم انجام شود.

وی در خصوص ساماندهی نیروی انسانی برای آغاز سال تحصیلی جدید، گفت: از 4 سال قبل که دوره ابتدایی از 5 پایه به 6 پایه افزایش یافت حدود 48 هزار نیرو در دوره ابتدایی کسری داشتیم که به روش‌های مختلف تامین شدند.

وزیر آموزش و پرورش گفت: امسال نظام 6.3.3 به دوره متوسطه دوره دوم راه یافته است یعنی سال اول دبیرستان را نداریم و دوره متوسطه دوم به جای 4 پایه تحصیلی 3 پایه خواهد داشت.

فانی عنوان کرد: با حذب سال اول دبیرستان یک چهارم نیروها در دوره متوسطه دوم کلاس درس نخواهند داشت. به همین جهت برای ساماندهی نیروی انسانی در مهر 94، از بهمن سال گذشته فعالیت‌مان را آغاز کردیم و نیروهای متوسطه اول و دوم را با یکدیگر ساماندهی کردیم.

وزیر آموزش و پرورش، گفت: معلمانی که در دوره متوسطه دوم به دلیل حذف پایه اول دبیرستان مازاد می‌شوند در دوره متوسطه اول و ابتدایی ساماندهی می‌شوند و با برگزاری دوره‌های آموزشی لازم در طول تابستان آموزش‌های لازم را به آنها ارائه می‌دهیم.

وی در خصوص واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی و ادامه این روند در سال تحصیلی جدید به خبرگزاری فرهنگیان عنوان کرد: اقدامی که آموزش و پرورش سال گذشته انجام داد، واگذای مدارس نبود.بلکه مدرسه دولتی را با بخش غیردولتی به مشارکت گذاشتیم و امسال در ادامه فعالیت‌های سال قبل همان مدارسی که به مشارکت گذاشته شده بودند، ادامه فعالیت می‌دهند و با توجه به قانون بودجه 94، نسبت به خرید خدمات آموزشی اقدام می‌کنیم.

وضعیت توزیع شیر مدارس در سال تحصیلی جدید

فانی در خصوص اختصاص اعتبار برای تامین شیر مدارس، گفت: دولت علاوه بر پیش‌بینی اعتبار در بودجه آموزش و پرورش، 300 میلیارد تومان از محل یارانه‌ها برای توزیع شیر در سال تحصیلی 94-95 در مدارس اختصاص داده است.

شاخص‌های رتبه‌بندی معلمان تهیه شده اما باید به تصویب شورای مدیریت برسد

 وزیر آموزش و پرورش در خصوص طرح رتبه‌بندی معلمان عنوان کرد: شاخص‌های مربوطه از طرف آموزش و پرورش تعیین شده و باید به تصویب شورای توسعه مدیریت برسد و تا قبل از مهرماه احکام رتبه‌بندی معلمان صادر می‌شود.

وی در خصوص آزمون استخدامی آموزش و پرورش بیان کرد: بنده در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در رابطه با آزمون استخدامی مورد سوال قرار نگرفتم. این آزمون با هماهنگی سازمان مدیریت و منطبق با قوانین بوده است و مانعی ندارد. از ابتدا هم قرار نبود تمام مربیان پیش‌دبستانی در این آزمون جذب شوند بلکه قرار بود بر حسب نیاز آموزش و پرورش این مربیان در اولویت قرار بگیرند.

از ابتدا قرار نبود تمام مربیان پیش‌دبستانی در آزمون استخدامی جذب شوند

فانی تصریح کرد: آموزش و پرورش با کسب مجوز از سازمان مدیریت امسال آزمون استخدامی را برای جذب 5 هزار نفر برگزار می‌کند و برخی از مربیان پیش‌دبستانی رشته‌هایشان مطابق با نیاز آموزش و پرورش نیست بنابراین طبیعی است که نتوانند در آزمون استخدامی شرکت کنند و اگر به این مربیان احتیاج داشته باشیم به صورت حق‌التدریس از آنها استفاده خواهیم کرد.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص وضعیت مدارس استیجاری اظهار داشت: آموزش و پرورش همه‌ ساله نسبت به خرید مدارس استیجاری طبق منابع موجود عمل می‌کند اما از آنجایی که اعتبارات این وزارتخانه محدود است نمی‌توان تمام مدارس استیجاری را طی یک سال خریداری کنیم. بنابراین هر سال متناسب با شرایط این تدریج این مدارس را خریداری می‌کنیم.

وی در خصوص جعل مدرک دیپلم عنوان کرد: جعل مدرک پدیده‌ای است که در سال‌های گذشته بیشتر مطرح بوده است و شورای عالی آموزش و پرورش تصمیماتی در این زمینه گرفته است که بخشی از این تصمیمات طی هفته گذشته تصویب شد و بر این اساس با همکاری سایر نهادها بحث جعل مدرک را حذف خواهیم کرد.

فانی در خصوص حذف مدارس خاص عنوان کرد: مدارس خاص دو خاستگاه دارند؛ خاستگاه نخست با توجه به نیاز مخاطبان است؛ مثلا در کشور هم دانش‌آموزان تیزهوش و هم دانش‌آموزان استثنایی را داریم که هر کدام از اینها به مدارس خاص خود نیاز دارند. خاستگاه دیگر این مدارس برای این است که منابع بیشتری را از محل مشارکت‌های مردمی جذب کنند.

وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: هدف اصلی آموزش و پرورش در دولت یازدهم کاهش تنوع مدارس است و علت اینکه به یک‌باره مدارس خاص را حذف نمی‌کنیم به دلیل تبعات اجتماعی و سیاسی آن است اما پذیرش دانش‌آموزان در مدارس نمونه دولتی و سمپاد طی دو سال اخیر کمتر شده است و رسیدگی بیشتر به مدارس دولتی عادی مد نظر است.

انتهای پیام/

Related posts

2 Thoughts to “استفاده حق‌التدریسی از مربیان پیش‌دبستانی نیاز به نظر شورای نگهبان دارد”

  1. نیان

    مربی پیش دبستانی دارالقران که با آموزش پرورش قرار داد دارد جذب میشود؟

  2. مربی

    این استخدام فقط مربوط به شرکتی ها بود.
    مربی هارو استخدام نکردند همه مون همچنان بلاتکلیفیم …

Leave a Comment