اختصاص پنج هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار برای توزیع شیر در مدارس

خبرگزاری فرهنگیان

به گزارش خبرگزاری فرهنگیان در گردهمایی کارشناسان تغذیه شیر مدارس استان همدان در نهاوند افزود: دولت برای تامین شیر رایگان مدارس، عزم جدی دارد و برای این منظور امسال برای نخستین بار با تامین اعتبارات لازم و پرداخت یک هزار و 600 میلیارد ریال بدهی کارخانجات شیر را پرداخت کرده است.
وی گفت: در سال تحصیلی گذشته، 550 میلیون پاکت شیر به صورت رایگان با میانگین 70 نوبت طی مدت شش ماه بین دانش آموزان سراسر کشور توزیع شد.
وی با بیان اینکه امسال در نظر داریم این میزان افزایش یابد، ادامه داد: توزیع شیر سال گذشته از آبان ماه در مدارس راهنمایی و ابتدایی شروع شد و به مدت شش ماه ادامه داشت که امسال در نظر است دانش آموزان دبیرستان ها نیز مشمول توزیع رایگان شیر قرار گیرند.
جعفرآبادی با بیان اینکه بحث نظارت برکیفیت و توزیع شیر مدارس از جمله مباحث مهمی است که ما روی آن تاکید داریم، افزود: در سال تحصیلی گذشته، یکصد هزار تن شیر یعنی دو درصد مجموع شیر تولیدی کشور در مدارس توزیع شد که بجز در یکی از شهرهای استان های بوشهر و کرمانشاه، مورد حادی گزارش نشده اما ما با استفاده از تجارب سال های گذشته به همراه ستاد تنظیم بازار، به دنبال تشدید نظارت و اصلاح برخی مشکلات هستیم.
وی افزود: در این راستا سال گذشته در کل کشور، هفت هزار و 913 مورد بازدید از مدارس، 283 بازدید از کارخانه ها و یک هزار و 581 مورد بازدید از آزمایشگاه ها داشته ایم که از تمامی بازدیدهای به عمل، 107 مورد اشکال وجود داشته که مورد حادی در بین آنها وجود نداشته است.
جعفرآبادی هدف از توزیع شیر در مدارس را فرهنگ سازی در زمینه مصرف شیر عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه سرانه مصرف شیر در سبد مصرف خانوارهای ایرانی، بسیار پائین است لذا برای اصلاح این مشکل نیاز به فرهنگ سازی می باشد که توزیع شیر بین دانش آموزان می تواند این فرهنگ سازی را در بین آنان بوجود آورد ضمن آنکه دولت قصد دارد با توزیع شیر مدارس، به کارخانجات کمک کند اما آنها نیز باید کیفیت شیر مدارس را بالا ببرند.
وی با اعلام قیمت های شیر خریداری شده توسط ادارت کل از کارخانجات شیر افزود: در سال تحصیلی گذشته کمترین قیمت شیر استریل خریداری شده با قیمت چهار هزار و 510 ریال مربوط به استان کهکیلویه و بویراحمد و بیشترین قیمت با پنج هزار و 850 ریال مربوط به استان گیلان بوده است.
وی اضافه کرد: در زمینه خرید شیر پاستوریزه نیز کمترین قیمت مربوط به استان خراسان شمالی با سه هزار و 570 ریال و بالاترین قیمت مربوط به استان اردبیل با چهار هزار و 980 میلیون ریال بوده است .
دبیر کمیته ملی شیر مدارس کشور با برشمردن وضعیت توزیع شیر در مدارس استان همدان گفت: استان همدان به لحاظ خرید شیر پاستوریزه به قیمت سه هزار و 950 ریال، رتبه چهارم کشور را داشته و در زمینه توزیع شیر استریل جایگاه دهم کشور را داراست.
وی افزود: در زمینه توزیع شیر نیز این استان با توزیع 55 نوبت در طول شش ماه، رتبه چهارم را بدست آورده ضمن اینکه تمامی شیرهای توزیعی صنعتی بوده و شیر سنتی در فرایند توزیع وجود نداشته است.
جعفرآبادی از شروع برنامه های اجرایی برای اجرای توزیع شیر در مدارس خبر داد و گفت: از هفته آینده آیین نامه اجرایی را اعلام می کنیم که در این زمینه، لازم است ادارات کل از هم اکنون قرارداد و مناقصه با کارخانجات را آغاز کنند تا ما بتوانیم از مهرماه تا اسفندماه سال جاری، برنامه توزیع شیر رایگان را در سطح مدارس به اجرا بگذاریم .
وی در پایان گفت: با توجه به اینکه شیر پاستوریزه به لحاظ کیفیت از شیر استریلیزه بهتر می باشد، لذا سعی ما بر این است در سطح شهرها شیر پاستوریزه و در سطح مناطق دوردست که نیاز به ماندگاری زیادی دارد، از شیر استریلیزه استفاده کنیم که البته باید دقت شود در شیر پاستوریزه درصد آب استاندارد بوده و آب زیادی وارد آن نشود.
برنامه توزیع شیر رایگان بین دانش آموزان از برنامه های ملی دولت برای فرهنگ سازی در زمینه اصلاح الگوی مصرف شیر و همچنین کمک به تولید کارخانجات انجام می شود.
در شهرستان نهاوند نزدیک به 25 هزار دانش آموز در سال تحصیلی گذشته، به تحصیل اشتغال داشتند که از این تعداد، 17 هزار دانش آموز در دو دوره ابتدایی و راهنمایی مشغول به تحصیل می باشند که از مزایای شیر رایگان برخوردار هستند.

Related posts

Leave a Comment